REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mural dla powstańców-architektów

  • Autor: Urząd Miasta Warszawy Dzielnicy Bielany
  • 07 wrz 2016 12:00
Mural dla powstańców-architektów
Mural dla powstańców-architektów; fot. Dzielnica Bielany / bielany.waw.pl

Na warszawskich Bielanach powstał mural upamiętniający powstańców-architektów - Marię i Kazimierza Piechotków. Spacerując ulicami po Starych Bielanach można mieć pewność, że niemal co drugi budynek został przez nich zaprojektowany.

REKLAMA

Tych dwoje architektów, powstańców warszawskich spotkał zaszczyt odbudowy stolicy po pożodze Powstania Warszawskiego. Świeżo po studiach zaprojektowali znaczną część obszaru obecnej Dzielnicy Bielany. To spod ich rąk powstały osiedla Bielany I, II, III i IV. Projekty te wywarły znaczący wpływ nie tylko na późniejsze pokolenia Bielańczyków, ale również na polskie dziedzictwo minionej epoki. Ich dzieło zostało wpisane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na listę Dóbr Kultury Współczesnej, będących spisem najlepszych i najbardziej znaczących dzieł urbanistyki i architektury – od wojny aż do lat 80. XX wieku - czytamy na oficjalnej stronie warszawskiej Dzielnicy Bielany.

Chcąc upamiętnić ich dokonania 30 sierpnia br., został odsłonięty przy ul. Skalbmierskiej 7 mural dedykowany ich pamięci. Inicjatorem powstania muralu byli radna Joanna Radziejewska, Teresa Frączczak - mieszkanka Bielan i Dariusz Marciniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY