REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Murale upamiętniające wydarzenia historyczne - to już trend

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 09:21
Murale upamiętniające wydarzenia historyczne - to już trend
fot. Fotolia

Murale stały się w ostatnich latach popularną formą upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych. Wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków pojawiły się m. in. w Łodzi i Poznaniu. Konkurs na mural upamiętniający Czerwiec'76 w Radomiu ogłosił też prezydent tego miasta.

REKLAMA

Mural, który powstanie w Radomiu, ma upamiętniać przypadającą w przyszłym roku 40. rocznicę protestu robotniczego w tym mieście. 25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanych przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi.

Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia do 20 września. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Prace oceniać będzie m.in. wybitny malarz Edward Dwurnik. Obraz ma mieć łączną powierzchnię ok. 300 m kw. Powstanie na dwóch ścianach dziesięciopiętrowego wieżowca, znajdującego się, w pobliżu miejsca, gdzie w czerwcu 1976 r. protestowali robotnicy. Tuż przy budynku znajduje się pomnik - tablica upamiętniająca czerwcowy protest.

Główny organizator konkursu, prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreśla, że odsłonięcie muralu będzie jednym z elementów przyszłorocznych obchodów 40. rocznicy radomskiego protestu robotniczego. "Chcemy promować Radom i Czerwiec'76 poprzez nowoczesną narrację" - mówi. - Postawiliśmy sobie za cel pokazanie Czerwca'76 w sposób nowoczesny, spektakularny, zrozumiały również dla młodego odbiorcy - dodaje dyrektor kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński.

Murale stały się w ostatnich latach popularną formą upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych. W 2011 r. w Poznaniu na elewacji jednej z kamienic powstał mural ku czci ofiar Czerwca'56 w 55. rocznicę robotniczego zrywu. Pomysłodawcą i wykonawcą graffiti był jeden z kibiców Lecha Poznań. Z inicjatywy kibiców w 2013 roku w Pile powstał patriotyczny mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

W tym roku na jednej z pilskich szkół pojawił się mural upamiętniający polskich lotników, bohaterów Bitwy o Anglię. Witold Pilecki i Danuta Siedzikówna "Inka" i powstańcy warszawscy są bohaterami patriotycznego muralu, który w 2013 roku powstał na budynku komendy hufca ZHP w Kaliszu. Na ulicach Gniezna w 2013 roku powstała seria murali historycznych poświęconych powstaniu wielkopolskiemu.

"Dzieci Bałut - murale pamięci" to łódzki projekt, który w nowatorski sposób opowiada historię dzieci polskich, żydowskich i romskich z Litzmannstadt Getto. Na podstawie archiwalnych fotografii dzieci na ścianach budynków na łódzkich Bałutach, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli getto, powstało już 17 naturalnej wielkości malowideł tworzących "Ścieżkę Murali Pamięci".

Pierwsze malowidła pojawiły się w 2012 r. dla upamiętnienia 70. rocznicy Wielkiej Szpery. W trakcie tej akcji wysiedleńczej od 5 do 12 września 1942 r. do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono z Litzmannstadt Getto ponad 15 tys. osób - w tym niemal wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia i osoby powyżej 65 lat. Projekt będzie w tym roku kontynuowany.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY