REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Murawa na Śląskim jeszcze bardziej zielona. Modernizacja stadionu coraz bliżej końca

  • Autor: (PAP) kon/ gir/ son/
  • 14 cze 2017 12:21
Murawa na Śląskim jeszcze bardziej zielona. Modernizacja stadionu coraz bliżej końca
Wizualizacja obiektu. fot. StadionSlaski.pl

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpoczęło się we wtorek układanie murawy przywiezionej z plantacji pod Budapesztem - to jeden z ostatnich etapów trwającej od lat modernizacji tego obiektu.

REKLAMA

Przywieziona w rolkach trwa została zasiana we wrześniu 2015 r. na plantacji na Węgrzech. Do Polski przywieziono ją ciężarówkami. Symboliczną rolkę ułożyli we wtorek członkowie zarządu woj. śląskiego.

- Rozkładamy murawę i od dzisiaj rozpoczynamy jej pielęgnację, żeby jesienią była w jak najlepszym stanie i można było organizować pierwsze imprezy sportowe - powiedział prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz. Dodał, że trawa powinna pokryć płytę boiska do piątkowego rana.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zwrócił uwagę, że prace na stadionie dobiegają już końca i jeszcze w czerwcu obiekt powinien być zgłaszany do odbiorów. Wkrótce wokół płyty boiska piłkarskiego zostanie położona bieżnia lekkoatletyczna.

- Chcemy być na jesieni gotowi, by kontraktować tu poważne imprezy, na które wszyscy czekamy - oświadczył Saługa.

Marszałek dodał, że zależy mu głównie na organizacji na chorzowskim obiekcie imprez sportowych, ale też dużych koncertów. Zarząd województwa liczy, że wkrótce uda się tu rozegrać mecz reprezentacji polski w piłce nożnej. Zaznaczył, że wcześniej obiekt musi zostać "rozruszany" meczami niższej rangi. Władze myślą też o dużych imprezach lekkoatletycznych i żużlu.

Członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak poinformował, że na trybunach zamontowano już 98 proc. krzesełek; te prace zakończą się do końca czerwca. Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Wykonane są już instalacje nagłośnienia, oświetlenia. Kładzenie nawierzchni bieżni lekkoatletycznej rozpocznie się, kiedy tylko boisko zostanie pokryte trawą.

- Mamy nadzieję, że w tych ostatnich dniach już wszystko pójdzie do końca dobrze i wakacyjne miesiące wystarczą na to, żeby ten obiekt można było odebrać i przekazać do użytkowania - powiedział Karolczak. 0 Myślę, że wszyscy będą pod wrażeniem, jakie możliwości ma ten stadion - dodał.

Trawnik sportowy firmy Pannon Turfgrass Kft, który jest układany na płycie chorzowskiego obiektu został już wcześniej zainstalowany m.in. przed Euro 2008 na stadionach w Innsbrucku i Klagenfurcie oraz na polskich stadionach we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Każda rolka trawy ma 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 m. Pokryją one powierzchnię boiska o wymiarach 105x68 m.

Nad całością procesu położenia nawierzchni czuwa Richard Hayden, który jest niezależnym od wykonawców i dostawców ekspertem i konsultantem w zakresie nawierzchni trawiastych dla obiektów sportowych, współpracującym z FIFA i UEFA przy doborze muraw na mistrzostwa świata i Europy. Jak mówił, rozkładana na chorzowskim stadionie murawa cechuje się dużą gęstością, odpornością na deptanie i warunki atmosferyczne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY