REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Musi powstać system opieki nad obiektami UNESCO

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2017 10:58
Musi powstać system opieki nad obiektami UNESCO
fot. pixabay.com

Wpis na listę UNESCO to zobowiązanie, także dla państwa; trzeba stworzyć system szczególnej opieki i finansowania tych miejsc - mówili uczestnicy wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Tarnowskich Górach. Wystosują do ministerstw dezyderat w tej sprawie.

REKLAMA

Członkowie komisji we wtorek zwiedzali Zabytkową Kopalnię Srebra - to jeden poprzemysłowych zabytków Tarnowskich Gór, które w lipcu br. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Senator Maria Pańczyk-Pozdziej, która zaprosiła członków komisji do Tarnowskich Gór, podkreśliła, że nie można zmarnować tego sukcesu.

Przedstawiciele lokalnych władz i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) sygnalizowali, że będą potrzebować wsparcia państwa w przygotowaniu szczegółowej mapy podziemnych wyrobisk i ich zabezpieczaniu.

Uczestniczący w posiedzeniu przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacek Purchla podkreślał, że wpis na listę światowego dziedzictwa to także zobowiązanie dla państwa polskiego. Przypomniał, że Komitet co pewien czas ocenia stan konserwacji i zarządzanie obiektami wpisanymi na listę. "Tymczasem w Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, brakuje szczególnego systemu opieki, ochrony i finansowania tego typu miejsc" - wskazał profesor.

Także senator Jarosław Rusiecki (PiS) podkreślił, że najważniejsze zabytki potrzebują stabilizacji finansowej i konieczne są zmiany legislacyjne.

Szef senackiej komisji Jerzy Fedorowicz (PO) zapowiedział, że przy pomocy parlamentarzystów i ministrów chce "rozkręcić" sposób na promowanie i współfinansowanie utrzymania najważniejszych zabytków, w sytuacji, gdy samorządy nie są w stanie temu podołać. "Tu nie ma żadnej gry politycznej" - podkreślił.

Fedorowicz wyraził przekonanie, że w obecnej kadencji trzeba znaleźć sposób, być może ustawowy, zabezpieczenia finansowania podobnych przedsięwzięć. Zapowiedział, że po posiedzeniu komisja zwróci się w tej sprawie do różnych ministerstw, bo nie może za to odpowiadać tylko resort kultury.

"UNESCO, dając ten certyfikat, również zobowiązuje państwo do tego, by zaopiekowało się specjalnie tymi miejscami, bo to jest dziedzictwo światowe. Nie może być tak, że Tarnowskie Góry będą odpowiadać za wszystko, co może zdarzyć się z górotworem czy z wodą. To musi być pod opieką państwa" - podkreślił Fedorowicz.

Po zwiedzeniu kopalni senator powiedział dziennikarzom, że zobaczył "coś absolutnie zachwycającego", o czym oczywiście wcześniej wiedział, ale na miejscu przekonał się o prawdziwej wartości tego miejsca. Spotkanie komisji rozpoczął odczytaniem listu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego adresowanego do prezesa SMZT Marka Kandzi. Karczewski, podobnie jak uczestnicy posiedzenia, gratulował w nim wpisu na listę UNESCO.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY