REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzealna wizytówka Suwałk zyska nowe oblicze

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2017 15:34
Muzealna wizytówka Suwałk zyska nowe oblicze
fot. Facebook/Muzeum im. Marii Konopnickiej

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - mieście, w którym urodziła się poetka, doczekało się po wielu latach remontu. Niedawno został rozstrzygnięty przetarg na modernizację obiektu. Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,2 mln zł.

REKLAMA

Muzeum im. Marii Konopnickiej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Inwestycja ma zakończyć się we wrześniu 2018 roku i do tego czasu obiekt będzie nieczynny.

Generalny remont, od fundamentów po dach, obejmie m.in. roboty rozbiórkowe, wykopy i fundamenty, ściany konstrukcyjne, dach, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki i elewacje.

"Przyszedł najwyższy czas, aby przeprowadzić kapitalny remont muzeum, które przeszło w latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) jakąś modernizację, ale to było już dawno. Muzeum po remoncie przybierze całkowicie nowe oblicze" - powiedział dyrektor muzeum okręgowego Jerzy Brzozowski.

Plan przewiduje m.in. zakup sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego, multimedialnego, nowoczesnych technologii i aplikacji informacyjno-komunikacyjnych. Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, zakupione zostanie także wyposażenie ułatwiające dostęp do obiektu osobom niepełnosprawnym. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół muzeum: drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i zieleń.

Inwestycja ma kosztować ponad 3,2 mln zł. 1,8 mln zł, to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Muzeum im. Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk, ale także dla turystów. "Maria Konopnicka tutaj się urodziła, to nasza tożsamość, a latem to nasza wizytówka. Ludzie przychodzą, żeby zobaczyć miejsce, gdzie się urodziła. Każdy wie, kto to Maria Konopnicka" - powiedział Brzozowski.

Muzeum otwarte zostało 23 sierpnia 1973 roku, a od 1975 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Można tam oglądać stałą wystawę pt. "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu". Ekspozycja urządzona jest na parterze w obu skrzydłach budynku, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się i spędziła pierwszych siedem lat dzieciństwa Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka.

Muzeum znajduje się na posesji o powierzchni ok. 0,5 ha. Zajmują ją, oprócz głównego budynku, plac z tzw. pałacykiem, wybudowany w latach 1911-1912 oraz ogród w stylu angielskim. W pałacyku do zakończenia remontu prezentowane mają być niektóre części muzealnej ekspozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY