REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Auschwitz przystępuje do tworzenia siedziby centrum edukacji

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2016 14:29
Muzeum Auschwitz przystępuje do tworzenia siedziby centrum edukacji
fot. pixabay.com

Muzeum Auschwitz przystępuje do tworzenia siedziby swojego centrum edukacji. Rozpisało przetarg ograniczony na adaptację budynku tzw. Starego Teatru, położonego tuż obok byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Siedziba otwarta ma zostać w 2019 r.

REKLAMA

W ogłoszeniu przetargu placówka wskazała, że firmy mogą składać oferty do 6 lutego przyszłego roku.

Zakres projektu obejmuje przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania "Starego Teatru" dla potrzeb działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) wraz z pracami konserwatorskimi. W ramach inwestycji m.in. zmieniona zostanie konstrukcja i poszycie dachu, wymieniona lub wzmocniona część stropów. Wewnątrz wymienione zostaną wszystkie instalacje. Wykonane zostaną też prace konserwatorskie elewacji.

Muzeum podało, że w budynku ma powstać przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i obsługowym. Obiekt mieścić będzie m.in. sale konferencyjne, czytelnię z biblioteką, lektoria oraz pomieszczenia biurowe.

Budynek, który będzie siedzibą prowadzonego przez Muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, jest położony przy murach byłego niemieckiego obozu Auschwitz, w pobliżu Bloku 11. Podczas działania obozu służył on Niemcom jako magazyn. Składowali tam m.in. zapasy cyklonu B, którego używali do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau. Budynek jest obecnie nieużytkowany.

Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Zdaniem szefa MCEAH Andrzeja Kacorzyka organizuje ono m.in. pogłębione, dłuższe wizyty w Muzeum, poszerzone o warsztaty, wykłady, czy dyskusje. W ub.r. skorzystało z nich 11 tys. osób. Prowadzi też szkolenia dla edukatorów i przewodników, którzy oprowadzają po byłym niemieckim obozie Auschwitz. Organizuje wystawy i zajmuje się wolontariatem.

Siedziba Centrum ma umożliwić rozwój jego działalności. Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński wielokrotnie zwracał uwagę, że jest to niezwykle ważne w czasie, gdy wypaczana bywa podstawowa prawda o Auschwitz. "Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić" - mówił wiosną 2014 r. Także resort kultury wielokrotnie bardzo pozytywnie oceniał ideę projektu, a jego realizację uważa za bardzo potrzebną.

Muzeum posiada pełną dokumentację, która umożliwia rozpoczęcie prac. Dotychczas brakowało jedynie pieniędzy. We wrześniu wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał jednak w Oświęcimiu umowę na dofinansowanie adaptacji zabytkowego budynku z funduszy UE. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 30 mln zł. Ponad 20 mln zł będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jak zapowiedział Andrzej Kacorzyk prace rozpoczną się w 2017 r. Otwarcie zaplanowano na połowę 2019 r.

Sprawa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołanego w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co pozwalało na start, ale wtedy zabrakło pieniędzy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY