Muzeum Bauhausu w Weimarze już otwarte. To imponujący projekt!PropertyDesign.pl - 15-04-2019 13:07


Muzeum Bauhausu w Weimarze zostało oficjalnie otwarte na początku kwietnia br. W miejscu narodzin Bauhausu powstało miejsce, które ma skłaniać do dyskusji i eksperymentów. Niemiecka architekt prof. Heike Hanada zaprojektowała minimalistyczną bryłę na betonowej podstawie. Imponujące jest nocne oświetlenie obiektu, 2 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej na pięciu poziomach i budżet inwestycji opiewający na kwotę 23 mln euro.

- Po wielu latach planowania, potem samej budowy muzeum nadszedł wreszcie moment: ukończenia budynku o uderzającej sile urbanistycznej. Muzeum sprowadza się do wyraźnie określonej, geometrycznej formy. Otaczająca skorupa jasnoszarego betonu nadaje kostce stabilność i dynamiczną solidność. Związek między miastem a parkiem był dla mnie bardzo ważny, ponieważ budynek muzeum określa jego funkcja w sferze publicznej. Odzwierciedla to koncepcja projektowa, która obejmuje dwupiętrowe otwarte przestrzenie i kaskadowe schody, które zachęcają do spacerów i odpoczynku - opowiadała prof. Heike Hanada.

Muzeum jednego z najbardziej wpływowych ruchów w architekturze, sztuce i wzornictwie XX wieku koncentruje się w sferze wystawienniczej na wczesnej fazie Bauhausu, kiedy funkcjonował właśnie w Weimarze i manifestowi Gropiusa.

Według ministra kultury Turyngii Benjamina-Immanuela Hoffa nowe Muzeum Bauhausu jest punktem kulminacyjnym na kulturalnej mapie Turyngii. - Cieszę się, że udało nam się zaplanować i zbudować muzeum zgodnie z harmonogramem i w ramach przyznanego ze środków publicznych budżetu. Otwieramy nową instytucję, która pozwala nam na nowo omawiać pomysły tej wpływowej na świecie szkoły - podkreśla Hoff. - Muzeum Bauhausu będzie centralnym punktem nowo powstającej dzielnicy modernizmu w Weimarze - dodaje Peter Kleine, burmistrz Weimaru.

Główną ideą powstania nowego muzeum była chęć przekazania pionierskiego ducha wczesnych lat Bauhausu, tak aby lepiej zrozumieć idee, eksperymenty i metody ruchu, a tym samym umocnić Bauhaus w XXI wieku.