REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum chce kupić unikatową wieżę ciśnień na cele ekspozycyjne

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2016 14:17
fot. pixabay.com

Muzeum Górnictwa Węglowego zamierza odkupić od prywatnego właściciela unikatową wieżę ciśnień w Zabrzu. Przy współpracy z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego w monumentalnym obiekcie ma powstać ekspozycja poświęcona węglowi oraz wodzie.

REKLAMA

Muzeum Górnictwa Węglowego koordynuje rozwijaną od 2008 r. działalność głównych zabrzańskich atrakcji turystyki przemysłowej: zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido oraz kompleksu Królowa Luiza - opartego o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie oraz fragment unikalnej XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, która ciągnęła się od Chorzowa po Zabrze.

Organizowane wspólnie przez samorząd woj. śląskiego i Zabrza Muzeum przygotowało i prowadziło dobiegający już końca, warty łącznie ok. 200 mln zł (w tym ok. 130 mln zł środków zewnętrznych, głównie z UE), program inwestycyjny dotyczący Guido i Luizy. W piątek przedstawiciele placówki opowiedzieli w Zabrzu o dalszych planach.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Bartłomiej Szewczyk, jednym z przygotowywanych obecnie przedsięwzięć jest zakup, adaptacja i przygotowanie ekspozycji w dawnej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu. To jeden z największych i najbardziej charakterystycznych takich obiektów w regionie - specjaliści określają jej ekspresjonistyczną stylistykę jako "osadzoną w nurcie Verksbundu".

Stojąca na wzniesieniu, zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta wieża ma 46 metrów wysokości i 23 metry średnicy. Wyróżnia ją konstrukcja - u podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami. Ceglany obiekt w poprzednich latach nie był używany i niszczał, ostatni właściciel zabezpieczył go i uprzątnął teren.

"Zapadła decyzja, aby spróbować wieżę zrewitalizować - chcielibyśmy, jako Muzeum nabyć ją, przeprowadzić rewitalizację i włączyć w kompleks, który w tej chwili oddajemy do ruchu turystycznego" - zadeklarował Szewczyk. Muzeum podjęło już współpracę pod kątem zagospodarowania wieży i urządzenia w niej przyszłych wystaw z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego.

Prace utworzonego pod tym kątem zespołu koordynuje b. rektor tej uczelni, geolog prof. Janusz Janeczek. Obok niego pracują w nim: fizyk dr Jerzy Jarosz (współtwórca m.in. Parku 12 C w Luizie), geolog i paleontolog dr Andrzej Boczarowski (przygotowywał m.in. ekspozycje w Krasiejowie, pracuje dla parku jurajskiego Moab w Stanach Zjednoczonych) oraz geolog prof. Mirosław Nakonieczny (współtwórca m.in. Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem w UŚ).

Jak przypomniał w piątek prof. Janeczek, w 2011 r. naukowcy tej uczelni przygotowali koncepcję śląskiego centrum nauki (mimo postulatów utworzenia takiej placówki, głównie ze względów finansowych dotąd nie ruszyły przygotowania do jej realizacji). Teraz część tamtych założeń miałaby znaleźć zastosowanie w zabrzańskiej wieży ciśnień. Wstępna koncepcja ma być gotowa za miesiąc.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY