REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Fundacji Louisa Vuittona projektu Franka Gehry'ego

  • Autor: Propertydesign.pl / fondationlouisvuitton.fr / gazeta.pl
  • 28 paź 2014 15:08
Muzeum Fundacji Louisa Vuittona projektu Franka Gehry'ego
fot. fondationlouisvuitton.fr

Muzeum Fundacji Louisa Vuittona powstało we Francji. 27 października odbyło się uroczyste otwarcie tej nowej i śmiałej w swojej architekturze budowli. Nieregularną bryłę budynku pokrytą szklanymi taflami zaprojektował amerykański architekt Frank Gehry.

REKLAMA

Stojąca we francuskim Lasku Bulońskim budowla pod szklanymi żaglami mieści 11 galerii, audytorium na 340 widzów sale edukacyjne. Budynek ma powierzchnię 12 tys. mkw.

Jak powiedział Frank Gehry, chciał "zaprojektować w Paryżu wspaniały statek-nawę symbolizującą powołanie Francji do jej misji kulturotwórczej".

Na stronach internetowych Fundacja określa budowlę jako "ikoniczną dla XXI wieku" i przytacza słowa jej twórcy: "To bardzo niezwykły budynek. Nigdy jeszcze nie zaprojektowałem czegoś takiego jak to" - podaje portal gazeta.pl. Misją Fondation Louis Vuitton jest promowanie współczesnej sztuki - we Francji oraz na arenie międzynarodowej. Kolekcje i programy przygotowane przez Fundację mają kontynuować artystyczne tradycje XX i XXI wieku.

W ubiegłym tygodniu Gehry, który zasłynął m.in. projektem Muzeum Guggenheima w Bilbao (1997), odebrał w Oviedo w Hiszpanii prestiżową nagrodę księcia Asturii.

Przypomnijmy, że na konferencji prasowej tego wydarzenia Frank Gehry nazwał "gównem" 98 proc. współczesnej architektury. Powiedział, że "w tym świecie, w którym żyjemy, 98 proc. wszystkiego, co się buduje i projektuje, to czyste gówno. Nie istnieje coś takiego jak wrażliwość projektanta, nie ma żadnego szacunku dla człowieka, ani czegokolwiek".

Gehry w 1989 roku został laureatem Nagrody Pritzkera, będącej odpowiednikiem Nobla w dziedzinie architektury. Przyznano mu ją za całokształt "wysoce wyrafinowanej" zdaniem jury twórczości oraz "wyrafinowaną i śmiałą estetykę".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY