REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum II Wojny Światowej instytucją ponad podziałami

  • Autor: gdansk.pl
  • 10 lut 2016 09:25
Muzeum II Wojny Światowej instytucją ponad podziałami
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, fot. Grzegorz Mehring
Muzeum II Wojny Światowej instytucją ponad podziałami
Muzeum II Wojny Światowej instytucją ponad podziałami
Muzeum II Wojny Światowej instytucją ponad podziałami

Trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na podstawie projektu Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Bryła budynku już stoi, obecnie kładziona jest elewacja i instalacje. Muzeum będzie placówką ponad podziałami...

REKLAMA

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej zaplanowane jest na przełomie 2016 i 2017 r.

- Skala tego przedsięwzięcia i jego znaczenie wykracza poza wszelkie podziały środowiskowe, polityczne. To muzeum nie jest budowane dla konkretnego polityka, czy partii, jest budowane dla Polaków, Europejczyków. Oczywiście, że ekspozycja będzie budziła spory, ale powinniśmy dążyć do stworzenia jak najszerszego polskiego porozumienia, niezależnie od tego, z jakich środowisk się wywodzimy, bo cel jest naprawdę wielki! - mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Staramy się wszystko opowiadać tak, żeby było zrozumiałe nie tylko dla Polaka, ale też Niemca, Szweda, Hiszpana, Rosjanina. Tylko poprzez wpisanie polskiego doświadczenia w opowieść światową, mamy szanse być zrozumiani. Pokazujemy, że polskie doświadczenie historyczne miało ogromną wagę dla całej Europy, dla całego świata, choćby poprzez to, że polska jako pierwszy kraj stawiła zbrojny opór III Rzeszy i miało to gigantyczne, globalne konsekwencje - dodaje dyrektor muzeum.

Ekspozycję stałą w Muzeum II Wojny Światowej wykona konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak. Wystawa główna zaprojektowana została przez belgijską firmę Tempora, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Generalnym wykonawcą muzeum jest firma Warbud.

W Muzeum zobaczymy m.in. rzeźbioną głową Hitlera, autorstwa nadwornego rzeźbiarza dyktatora, Josefa Thoraka, którą odkopano niedawno w Gdańsku, głowę Mussoliniego z ambasady Włoch w Paryżu, autentyczny czołg amerykański typu M4 Sherman “firefly” z armatą o większym kalibrze, radziecki czołg T-34,

- Uważam, że mamy w polskich muzeach przesadne zachłyśnięcie się multimediami, a my budujemy muzeum także poprzez eksponaty. W tej chwili mamy trzydzieści kilka tysięcy eksponatów, z których dwa tysiące pokażemy na wystawie stałej, ale inne na wystawach czasowych - zauważa profesor Machcewicz.

- Zastosowaliśmy pewien zabieg scenograficzny: zwiedzający będą oglądali sceny z Powstania w scenografii odtwarzającej piwnicę domu w mieście ogarniętym Powstaniem. (...) Pokażemy też powstanie w warszawskim getcie w 1943 roku. Często, zwłaszcza na Zachodzie, są one mylone - opowiada o planowaniu wystawy stałej prof. Paweł Machcewicz.

Więcej na gdansk.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY