REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czeka na ostatnie szlify

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 mar 2017 10:29
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czeka na ostatnie szlify
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (mat.pras.)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czeka na ostatnie szlify
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czeka na ostatnie szlify

W gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaprojektowanym przez Studio Architektoniczne Kwadrat, zakończyły się wszystkie odbiory techniczne.

REKLAMA

Zrealizowany przez konsorcjum firm Hochtief Polska, Hochtief Solutions i Warbud (lider) obiekt to przykład budynku, którego architektura bardzo wyraźnie odzwierciedla jego charakter i funkcję. Przestrzeń muzeum została podzielona na trzy strefy tematyczne, które symbolizują związek przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Przeszłość ukryto na 6 kondygnacjach podziemia budynku z najniższym poziomem na głębokości-14 m, na którym znajduje się wystawa stała. Teraźniejszość wpisano w przestrzeń otwartego placu wokół Muzeum. Przyszłość zaś odzwierciedla strzelista konstrukcja z umieszczonym na szczycie punktem widokowym.

Unikatową bryłę obiektu tworzy 7-kondygnacyjna żelbetowa wieża w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trapezu w poziomie „zera” budynku i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie. Podziemie w obrysie wewnętrznym ścian szczelinowych o powierzchni 14,3 tys. mkw. posiada kształt pięcioboku. Centralna elewacja wieży została wykonana w formie szklanej fasady, osadzonej na stalowej konstrukcji. Pochyłość wieży nawiązuje do stoczniowych żurawi i wojennej historii miasta Gdańska.

Realizacja wieży - ze względu na jej konstrukcję - stanowiła jedno z trudniejszych zadań pod względem inżynierskim. Innym wyzwaniem było zabezpieczenie budowy, której ponad 80 proc. powierzchni znajduje się pod ziemią.

Muzeum II Wojny Światowej usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału rzeki Raduni to obiekt wielofunkcyjny. Jego główną część stanowią pomieszczenia ekspozycyjno-muzealne, ale budynek mieści też sale wykładowe, konferencyjne i kinową, bibliotekę, archiwa, magazyny eksponatów oraz pomieszczenia administracyjno-hotelowe i podziemny parking.

Na najwyższym poziomie budynku usytuowano restaurację z widokiem na panoramę Gdańska. Powierzchnia całkowita muzeum wynosi ok. 58 tys. mkw. Realizacja projektu obejmowała również wykonanie parkingów, zewnętrznych dróg publicznych, placów oraz odcinka nowego nabrzeża rzeki Motławy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY