REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum kościuszkowskie powstaje w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2018 13:47
fot. pixabay.com

Muzeum kościuszkowskie powstaje u stóp kopca Kościuszki. Obecnie trwają prace nad zadaszeniem dziedzińca. Twórcy muzeum apelują o pamiątki, które mogłyby zasilić zbiory nowej instytucji. Nowoczesne muzeum ma być gotowe do września 2019 r.

REKLAMA

Muzeum kościuszkowskie powstaje z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki, mającego siedzibę pod słynnym kopcem i kultywującego pamięć o generale. Koszt inwestycji to ok. 11 mln zł brutto, z czego ponad 6,2 mln zł to środki unijne. Komitet zwraca się z prośbą o wszelkie pamiątki, związane z polskim i amerykańskim bohaterem.

"Szukamy nie tylko dokumentów, druków ulotnych z czasów insurekcji, ale też odznaczeń, patentów oficerskich nadawanych przez Naczelnika czy drobniejszych przedmiotów - jak pocztówki czy znaczki. Najcenniejsze są dla nas oczywiście oryginały, ale dopuszczamy także możliwość zeskanowania i umieszczenia na wystawie reprodukcji" - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz.

Kolekcję znaczków i pocztówek z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki przekazała już krakowska przewodniczka Urszula Ormicka. "Od dziecka interesuję się filatelistyką - pasją zaraził mnie mój wujek. Do dzisiaj pamiętam jak wielkie wrażenie robiła na mnie jego kolekcja pocztówek i znaczków. Część z niej została mi później podarowana - i właśnie te najstarsze z nich przekazałam na potrzeby przyszłego Muzeum Kościuszkowskiego" - wyjaśnia donatorka.

Zainteresowani przekazaniem pamiątek powinni się kontaktować z Komitetem Kopca Kościuszki.

Muzeum kościuszkowskie powstaje u stóp kopca Kościuszki. Obecnie trwają prace nad zadaszeniem dziedzińca. Za pomocą dźwigów nad dziedzińcem wewnętrznym fortu Kościuszko została zamontowana metalowa konstrukcja pod szklany dach. Dzięki temu dziedziniec zostanie wykorzystany jako przestrzeń wystawowa w ramach powstającego muzeum.

Trwają również prace wewnątrz Bastionu V - z pomieszczeń na parterze zniknęły już tynki, a pojawiła się oryginalna czerwona cegła. Komitet Kopca Kościuszki czeka na decyzję miejskiego konserwatora zabytków dotyczącą przywrócenia pierwotnego stanu, czyli cegły bez tynków. Będzie to wymagało specjalnych prac renowacyjnych. Podczas usuwania tynku ukazały się niewidoczne dotąd metalowe mocowania pod karabiny maszynowe od strony zachodniej, a także specjalny otwór w stropie w centralnym punkcie Bastionu.

Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie przygotował już dokładny scenariusz wystawy. Pod koniec roku ma być gotowa część ekspozycji. Placówka będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki inwestycji zmieni się otoczenie zewnętrzne kopca Kościuszki - tuż pod kopcem powstanie ogród kościuszkowski z alejkami i ławkami

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY