REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Miasta Gdyni udostępnia historyczne plany i mapy

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2018 10:34
Muzeum Miasta Gdyni udostępnia historyczne plany i mapy
Gdynia, fot. pixabay

Muzeum Miasta Gdyni uruchomiło portal internetowy, który prezentuje zdigitalizowane archiwalia związane z historią miasta. Na zasoby, które będą stopniowo powiększane, składają się m.in. historyczne fotografie i mapy a także plany gdyńskich budynków.

REKLAMA

Na portalu umieszczono już kilkaset obiektów. Są to przede wszystkim cyfrowe skany fotografii, dokumentów lub druków, które zostały pogrupowane w albumy tematyczne bądź w kolekcje obejmujące np. zdjęcia wykonane przez jednego autora.

Znaleźć tu można przykładowo katalogi ze skanami prezentującymi dawne miejskie plakaty i afisze, plany miasta z różnych okresów, plany architektoniczne budynków projektowanych w pracowni Władysława Madeły (powstały w niej projekty wielu gdyńskich obiektów), czy dokumentację pokazującą koncepcje zagospodarowania wnętrz na transatlantykach, które wyruszały z Gdynia - s/s Kościuszko i s/s Pułaski.

Odrębne katalogi prezentują Gdynię w fotografiach Edmunda Zdanowskiego i Haliny Wasielke-Cieślak czy "Zawiszę Czarnego" w obiektywie Floriana Staszewskiego. Osobne zbiory zgromadzono też w katalogach fotograficznych poświęconych żeglarstwu i jachtingowi, czy Gdyni w latach 30. XX wieku. Nie zabrakło również fotografii pokazujących miasto i odbywające się w nim różne uroczystości tuż po zakończeniu II wojny światowej, a także w kolejnych latach.

Częścią portalu są też trzy interaktywne mapy Gdyni prezentujące miasto w lata 20., 30. oraz 40. ub. wieku. Na plany te naniesiono punkty wskazujące np., gdzie w okresie międzywojennym funkcjonowały w mieście kina, bary czy restauracje. Wskazano też np. miejsca, w których - w danym czasie - rozgrywały się ważne dla miasta wydarzenia.

Jak powiedział PAP Michał Miegoń z działu promocji Muzeum Miasta Gdyni, portal - od momentu uruchomienia w połowie grudnia, cały czas ewoluuje. W najbliższych tygodniach i miesiącach mają się pojawić kolejne skany z archiwaliów będących w zasobach Muzeum Miasta Gdyni. "Praca przy digitalizacji zbiorów cały czas trwa" - wyjaśnił Miegoń. Dodał, że docelowo na portalu znajdą się cyfrowe wersje kilkunastu tysięcy fotografii, map, planów i innych dokumentów.

W najbliższych dniach ma zostać zamieszczona na nim kolekcja plakatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a w nieco dalszych planach jest digitalizacja kalek z oryginalnymi planami architektonicznymi z okresu międzywojennego i tego tuż po zakończeniu II wojny światowej. "Będą to m.in. plany architektoniczne znanych gdyńskich obiektów, w tym obecnego Urzędu Miasta czy Urzędu Morskiego oraz gdyńskich kamienic kryjących bardzo wiele architektonicznych ciekawostek" - powiedział PAP Miegoń.

Podkreślił, że - dzięki zastosowanym na portalu rozwiązaniom, ze strony mogą korzystać także osoby z niepełnosprawnością słuchu czy wzroku. "Strona posiada ścieżkę audio i możliwość zwiększania kontrastu wyświetlanych plików" - wyjaśnił.

Portal powstał dzięki - przyznanej w ramach programu Kultura cyfrowa 2017 - dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przekazał Muzeum na ten cel ponad 104 tysiące zł, a placówka dołożyła do tego prawie 32 tys. zł wkładu własnego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY