REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Pamięci Sybiru już z wykonawcą

  • Autor: PAP
  • 28 paź 2016 16:30
fot. pixabay.com

Firma Merx została wybrana wykonawcą tzw. stanu zerowego budynku Muzeum Pamięci Sybiru, które ma powstać w tym mieście. Zaoferowana cena, to blisko 2,1 mln zł; miasto było gotowe wydać na ten etap do 2,5 mln zł.

REKLAMA

Powstające w Białymstoku muzeum ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Tzw. stan zerowy budynku, to pierwszy etap inwestycji.

Do przetargu zgłosiły się cztery regionalne firmy i konsorcja. Wybrana firma Merx sp. z o.o. ma wykonać prace rozbiórkowe w miejscu, gdzie gmach muzeum ma stanąć, a także prace ziemne, w tym przebiegające tam instalacje oraz m.in. ławy, stopy i płyty fundamentowe, ściany i słupy piwnic. Ma też wykonać strop nad piwnicą.

Umowa powinna być podpisana w przyszłym tygodniu;jak wynika z Zawiadomienia o Wyborze Najkorzystniejszej Oferty opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej miasta, prace mają być wykonane do 1 grudnia.

O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu placówka miała powstać do 2016 r. Przygotowania ruszyły, znaleziono lokalizację, jest gotowy projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz.

Plan finansowy miasta zakłada koszt gmachu na ponad 30 mln zł, ale i dofinansowanie zewnętrzne na poziomie połowy tej kwoty.

Ponieważ w obecnej perspektywie budżetowej UE nie ma możliwości finansowania takich projektów z funduszy unijnych władze Białegostoku liczą, że będą to przede wszystkim pieniądze z budżetu państwa. Na razie mają zagwarantowane - w ciągu trzech lat - łącznie 4,5 mln zł z ministerstwa kultury.

Kolekcja przyszłej placówki jest już tworzona; gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z nich znajdzie się na ekspozycjach, które będą prezentowane w tymczasowej siedzibie, otwartej kilka tygodni temu w komunalnym budynku w centrum Białegostoku.

W poniedziałek radni miejscy przegłosowali uchwałę o formalnym wydzieleniu (od 1 stycznia 2017 roku) Muzeum Pamięci Sybiru ze struktur Muzeum Wojska, którego oddziałem było od kilku lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY