REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Śląskie świętuje. Minął rok, odkąd jest w nowej siedzibie

  • Autor: PAP
  • 27 cze 2016 09:32
Muzeum Śląskie świętuje. Minął rok, odkąd jest w nowej siedzibie
Muzeum Śląskie, fot. PTWP

Otwarty przed rokiem na terenach b. kopalni Katowice w centrum miasta kompleks, jedno z największych przedsięwzięć muzealnych w kraju, odwiedziło przez rok ok. 333 tys. osób. Muzeum Śląskie zaprojektowała pracownia Riegler Riewe.

REKLAMA

Przez lata Muzeum Śląskie funkcjonowało w gmachu dawnego hotelu, tuż obok katowickiego rynku. Niewielka powierzchnia i układ budynku utrudniały m.in. eksponowanie bogatych zbiorów. Wieloletnie starania o nową siedzibę poskutkowały rozpoczęciem w lipcu 2011 r. prac nad budową nowego obiektu, zaprojektowanego przez austriacką pracownię Riegler Riewe.

Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (obecnie restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.

W nowej siedzibie placówka oficjalnie rozpoczęła działalność 26 czerwca ub. roku - trzydniowym festiwalem. W pierwszym miesiącu urządzone tam wystawy obejrzało ponad 50 tys. osób. Łącznie odbyło się tam dotąd prawie 50 wystaw i projektów edukacyjnych.

Dokładnie w rok po otwarciu Muzeum Śląskie zaprosiło m.in. na oprowadzanie kuratorskie po pięciu wzajemnie się dopełniających ekspozycjach stałych - zajmujących ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni obiektu: Galerii sztuki polskiej 1800-1945, Galerii sztuki polskiej po 1945 r., Galerii plastyki nieprofesjonalnej oraz wystawie Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" i galerii śląskiej sztuki sakralnej. Z kolei o powstawaniu głośnej wystawy stałej "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" opowie po południu współautor jej projektu Jarema Szandar.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty, w których mają uczestniczyć m.in. postaci z obrazów. Dzieci z opiekunami stworzą wielkoformatowy kolaż ścienny. Po popołudniu wystawiony zostanie prezentowany po raz pierwszy na ubiegłorocznej Industriadzie (to święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego) koncert "Larmo w Bogucicach". Widowisko oparte o zaaranżowane na nowo piosenki z kanonu muzyki rozrywkowej nawiązuje do zmian zachodzących na terenach przemysłowego Śląska. Na zakończenie urodzinowych wydarzeń pojawić ma się tort.

Początki Muzeum Śląskiego sięgają 1924 r., kiedy powołano Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej. Jego zadaniem było gromadzenie pamiątek kultury materialnej i duchowej wytworzonych na Śląsku. Formalnie zostało powołane przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 r.; pierwsze wystawy udostępniono kilka miesięcy później. Początkowo ekspozycje były prezentowane w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY