REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej musi poczekać

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2016 10:16
Muzeum Sztuki Nowoczesnej musi poczekać
fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wojewoda mazowiecki uchylił pozwolenie na budowę ulicy dojazdowej do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. "To może spowodować opóźnienie prac, ale nie przekreśla planów budowy muzeum" - powiedziała Agnieszka Kłąb z biura rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

REKLAMA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa oczekują na wydanie pozwolenia na budowę gmachów na pl. Defilad. Obecnie procedura ta jest zawieszona - powiedział rzecznik prasowy MSN Marcel Andino Velez. Jak wyjaśnił, warunkiem jej wznowienia jest uzyskanie pozwolenia na budowę drogi, która jest już wpisana w plan zagospodarowania terenu. Ma ona prowadzić od ul. Emilii Plater do Marszałkowskiej - obok mającego powstać nowego gmachu MSN i Teatru Rozmaitości. Żeby zacząć budowę gmachu, przede wszystkim trzeba zapewnić dojazd.

Na trasie drogi położona jest działka, która została odzyskana w toku postępowania reprywatyzacyjnego. Należy ona do prywatnej firmy, której właścicielem jest cypryjski inwestor. Ratusz uznał, że najskuteczniejszym sposobem na wybudowanie tej drogi będzie wykorzystanie specustawy drogowej, która zapewnia możliwość budowania dróg publicznych przecinających prywatne działki. "Takie działanie co do zasady jest zawsze skuteczne, jednak obarczone ryzykiem procedury odwoławczej. Taka sytuacja miała miejsce tym razem. Cypryjski właściciel działki odwołał się do wojewody od decyzji organu pierwszej instancji. Wojewoda potwierdził, że przed wydaniem ostatecznej decyzji należy jeszcze raz przeanalizować przyjęte rozwiązania, po czym skierował sprawę do jej ponownego rozpatrzenia" - powiedział Velez.

MSN prowadzi teraz prace nad uzupełnieniem wniosku do wojewody, co ma doprowadzić do wydania ostatecznej decyzji pozwalającej na wybudowanie drogi i stworzyć możliwość realizacji kolejnych inwestycji wokół placu Defilad. "Być może zaistniała sytuacja spowoduje pewne opóźnienia w rozpoczęciu prac budowlanych, ale możliwe też, że uda się ich uniknąć" - powiedział Velez. Wskazał, że projekt drogi i projekty budynków są od siebie niezależne, a Muzeum i Teatr kontynuują prace nad przygotowaniem projektów wykonawczych. Ich zakończenie przewidywane jest na połowę 2017 r. Zdaniem Veleza konieczność wprowadzenia zmian i ponownego procedowania pozwolenia na budowę drogi nie powinna znacząco wpłynąć na wydłużenie budowy Muzeum i Teatru na pl. Defilad.

Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy powiedziała, że dla miasta budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest jedną z kluczowych inwestycji. "Zrobimy wszystko, żeby ta budowa mogła się rozpocząć zgodnie z planami. Mamy ustalony harmonogram i uznaliśmy, że wykorzystanie specustawy drogowej będzie najlepszym rozwiązaniem. Przez decyzję wojewody, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia jest pewien kłopot, ale przed nami ponowne rozpatrzenie sprawy i zobaczymy, co dalej" - mówiła Kłąb.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY