REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej żegna się z pawilonem Emilia

  • Autor: Propertydesign.pl / Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  • 15 kwi 2016 12:17
Muzeum Sztuki Nowoczesnej żegna się z pawilonem Emilia
Pawilon Emilia, jedna z koncepcji przeniesienia budynku na Plac Defilad. Pomysł pracowni BBGK Architekci, fot. BBGK Architekci

O północy 14 maja br. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zakończy działalność w dawnym pawilonie meblowym Emilia. Przyszłość budynku, w ostatnich latach na nowo odkrytego przez warszawiaków, pozostaje niepewna.

REKLAMA

Architekci chcą jego przeniesienia na Plac Defilad, konserwator wojewódzki zapowiada wpisanie Emilii do rejestru zabytków. Czego chce inwestor? -Firma, mimo iż ma prawomocne pozwolenie na rozbiórkę pawilonu oraz wydane warunki zabudowy dla projektowanego w tym miejscu nowego obiektu ma maksymalnie dużo dobrej woli, aby znaleźć kompromisowe rozwiązanie - deklaruje w specjalnym komentarzu Griffin Real Estate. Który scenariusz się spełni? Dowiemy się zapewne jeszcze w tym roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które mieści się w dawnym pawilonie meblowym Emilia, żegna się z tym niezwykłem obiektem, w sposób wyjątkowy i zaprasza do pożegniania wszystkich sympatyków jej gościnnej architektury. Na program wydarzeń składać się będą koncerty, performansy, a także konferencja poświęcona architekturze modernistycznej i premiera albumu o pawilonie.

I tak np. 7 maja o godzinie 12.00 rozpocznie się expo zéro - kilkugodzinna choreograficzna wystawa przygotowana przez Borisa Charmatza, jednego z najważniejszych współczesnych choreografów, dyrektora Muzeum Tańca w Rennes we Francji. Jest to wystawa bez dzieł sztuki, ale z udziałem zaproszonych artystów, tancerzy, filozofów, teoretyków sztuki i kuratorów. Nie przedstawia obiektów materialnych, a inscenizowane rozmowy, krótkie pokazy taneczne, gesty, słowa mówione i ruch, rozpisane na cały pusty budynek Emilii. Projekt expo zéro zdaje się doskonale nawiązywać do sytuacji Muzeum opuszczającego swą siedzibę, opróżnioną z dzieł sztuki i mebli, w której zostali już tylko ludzie i dziejące się między nimi zdarzenia. Zaś w dniach 12-13 maja w Emilii odbędzie się konferencja „Modernizm prawem chroniony?”, z udziałem obrońców zabytków powojennej architektury z różnych miast Polski, historyków i konserwatorów. Dwudniowe spotkanie zakończy premiera albumu „Emilia. Meble, muzeum, modernizm”, wydanego w cyklu Mówi Muzeum wspólnie z wydawnictwem Karakter.

Muzyczno-performatywny charakter będzie miała także pożegnalna Noc Muzeów w Emilii – ten wieczór to ostatnia szansa na odwiedzenie pawilonu i zajrzenie we wszystkie jego zakamarki i na robienie pożegnalnych zdjęć.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY