REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki przechodzi modernizację - jej koszt to ponad 27 mln zł

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2017 15:45
fot. pixabay.com

Rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa siedziby głównej Muzeum Sztuki w Łodzi. W ramach inwestycji za ponad 27 mln zł placówka zyska nowe, dostępne dla niepełnosprawnych wejście, nowoczesną bibliotekę, przestrzeń edukacyjną oraz magazyn studyjny.

REKLAMA

Muzeum Sztuki w Łodzi już od ponad 10 lat stara się o poprawienie jakości swoich obiektów: ms1 w Pałacu Maurycego Poznańskiego, ms2 w zrewitalizowanym budynku dawnej tkalni rodziny Poznańskich oraz oddział w willi Herbsta - odrestaurowanej rezydencji fabrykanckiej.

"Do tej pory udało się zrealizować trzy wielkie przedsięwzięcia inwestycyjne - ms2, rewitalizację Pałacu Maurycego Poznańskiego oraz pałacu Herbsta za łączną kwotę blisko 80 mln zł. Teraz prowadzimy równolegle dwie inwestycje - budowę magazynów studyjnych oraz przebudowę i nadbudowę budynku przy ul. Gdańskiej 43" - powiedział dyrektor muzeum Jarosław Suchan na konferencji prasowej w poniedziałek.

Jak dodał, zbiory muzeum są bardzo bogate - ponad 19 tys. obiektów składa się na jedną z największych kolekcji sztuki współczesnej w Europie. "W nowych przestrzeniach magazynowych będziemy mogli przechowywać obiekty w odpowiednich warunkach. Umożliwimy też badaczom studiowanie owych zbiorów i prowadzenie w ich bliskości działalności edukacyjnej, na którą kładziemy szczególny nacisk" - podkreślił.

Działalność edukacyjna prowadzona będzie także w drugim obecnie przebudowywanym obiekcie - budynku przy ul. Gdańskiej 43, który z siedzibą główną muzeum - Pałacem Maurycego Poznańskiego - połączony jest wspólnym dziedzińcem. Do tej pory mieściła się w nim biblioteka i archiwa.

"Kamienica była w fatalnym stanie, nieodpowiednim do przechowywania naszych cennych archiwów. Dzięki inwestycji uda nam się pozyskać nową przestrzeń edukacyjną, a także przestrzenie biurowe. Najbardziej widocznym efektem przebudowy będzie przeniesienie głównego wejścia do Muzeum z ul. Więckowskiego na Gdańską" - wyjaśnił Suchan.

Od strony ul. Gdańskiej możliwe będzie udostępnienie wejścia do ms1 osobom niepełnosprawnym; do tej pory było to niewykonalne ze względu na ochronę konserwatorską, jaką objęty jest Pałac Maurycego Poznańskiego. Teraz oba budynki zostaną połączone dzięki nowej klatce schodowej i windzie.

W zmodernizowanym budynku znajdzie się m.in. wielofunkcyjna sala edukacyjna o powierzchni ponad 125 m kw. Jedną z jej atrakcji będzie w pełni ścieralna posadzka, dzięki której odwiedzające muzeum dzieci zyskają okazję do realnego wejścia w świat sztuki.

Ostatnia kondygnacja zostanie nadbudowana, w dużej mierze w postaci konstrukcji szklanej. Powstanie również taras widokowy z dostępem dla osób odwiedzających bibliotekę i czytelnię. Jak zaznaczył współautor projektu Maciej Taczalski, będzie to ciekawa przestrzeń, widoczna od strony dziedzińca i ulicy, która z pewnością stanie się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na tej ulicy.

Zdaniem Suchana, projekt modernizacji muzeum kontynuuje tradycję związaną z adaptacją Pałacu Maurycego Poznańskiego dokonaną tuż po wojnie, a polegającą na umieszczeniu Sali Neoplastycznej w budynku o charakterze historycznym.

Całkowita wartość projektu rewitalizacji budynku przy ul. Gdańskiej to ponad 17,6 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 12 mln zł. Budowa magazynu studyjnego ma kosztować ponad 9,4 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to ponad 6 mln zł. Na wyposażenie obu budynków przeznaczone zostanie 1,6 mln zł. Urząd Marszałkowski w Łodzi dołożył do modernizacji prawie 8 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY