REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum w dawnym więzieniu hitlerowskim czeka modernizacja

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2016 14:52
fot. pixabay.com

Dawne więzienie hitlerowskie na Radogoszczu, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, zostanie kompleksowo zmodernizowane. W ramach inwestycji za 6 mln zł powstaną m.in. nowe ekspozycje wykorzystujące nowoczesne technologie.

REKLAMA

Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych Piotr Machlański na środowej konferencji zapowiadającej plany modernizacji placówki przypomniał, że Oddział Martyrologii Radogoszcz jest głównym miejscem pamięci narodowej w Łodzi.

"To historycznie rozszerzone więzienie policyjne, które w czasie II wojny światowej hitlerowcy założyli w Łodzi i trafiało do niego wielu Polaków za to, że walczyli o wolną Polskę. Jego najtragiczniejszą kartą był ostatni dzień wojny, kiedy Niemcy podpalili więzienie razem z przebywającymi w nim ludźmi; w płomieniach zginęło ok. 1500 osób. Naszym zadaniem jest dbanie o to miejsce także pod względem inwestycyjnym, by zachować je dla następnych pokoleń" - powiedział Machlański.

Jak podkreślił, zakres prac wymagających renowacji jest bardzo szeroki. Gruntowną odnowę przejdzie cały kompleks - m.in. budynek wystawienniczy, w którym historycznie znajdowała się łaźnia, a obecnie znajdują się dwie stałe ekspozycje - "Radogoszcz 1939-1945" i "Ziemia Łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945"; sarkofag z prochami ofiar masakry oraz zachowana po pożarze klatka schodowa z oryginalnymi obkadzeniami i wyrytymi podpisami więźniów oraz dziedziniec i budynek administracyjny.

Istotną częścią inwestycji jest dostosowanie przestrzeni wystawienniczej do nowej ścieżki ekspozycyjno-edukacyjnej, wykorzystującej w pełni nowoczesne technologie i multimedia.

"Dzięki temu będziemy mogli zaprezentować nową narrację wystawy, uwypuklić pewne treści i dodać nowe. Chcemy, by historia miejsca, w którym zginęło tyle osób, była prezentowana w sposób szczególny. Dodatkowo powstanie sala audiowizualna oraz przestrzeń na wystawy czasowe" - tłumaczył Machlański.

Prace na terenie dawnego więzienia mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku. Remont ma potrwać dwa lata. W tym czasie zwiedzanie będzie mocno ograniczone.

Na kompleksową modernizację Oddziału Martyrologii Radogoszcz zostanie przeznaczona większość z 6 mln zł pozyskanych przez muzeum z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Z otrzymanych środków zostanie również wyremontowany inny oddział muzeum - Stacja Radegast, z której w czasie wojny masowo wywożono mieszkańców Litzmannstadt Getto do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Halina Bernat podkreśliła, że modernizacja łódzkich miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej zostanie wykonana w ramach miejskiego programu rewitalizacji instytucji kultury. W najbliższych latach ma zostać odnowionych 15 placówek - m.in. teatry, muzea, domy kultury, biblioteki. Całkowity koszt planowanych inwestycji wynosi 150 mln zł, z czego 110 mln ma pochodzić z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY