REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum w Gliwicach już po modernizacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 gru 2015 11:43
Muzeum w Gliwicach już po modernizacji
Willa Caro, fot. Muzeum w Gliwicach

Trwająca od lipca br. modernizacja siedziby Muzeum w Gliwicach, Willi Caro, dobiegła końca.

REKLAMA

Dzięki prawie półtoramilionowej inwestycji, finansowanej w całości z budżetu Miasta Gliwice, w pomieszczeniach ekspozycyjnych i sali konferencyjnej Willi Caro zamontowano nowoczesną instalację klimatyzacyjno-wentylacyjną oraz system nawilżania. 

To kolejny etap modernizacji Willi Caro, który znacząco poprawi warunki eksponowania zabytków zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, a także podniesie komfort zwiedzających wystawy czasowe organizowane na pierwszym piętrze zabytkowego budynku. Dzięki zamontowaniu klimatyzacji i wentylacji również w pomieszczeniach edukacyjnych na drugim piętrze, licznie odbywające się w nich lekcje muzealne i zajęcia warsztatowe prowadzone będą w optymalnych dla uczestników warunkach.

Utrzymywanie właściwych warunków klimatycznych w pomieszczeniach wystawienniczych (tj. temperatury i wilgotności) jest niezwykle ważne dla  zabytkowych eksponatów, a największym utrapieniem muzealników i konserwatorów są wahania dobowe temperatury i wilgotności. Zabytki dużo lepiej znoszą długotrwałe, nawet niekoniecznie wzorcowe warunki klimatyczne, natomiast przy gwałtownym przemieszczeniu obiektu w inne warunki  lub przy znacznych „skokach” dobowych temperatury i wilgotności może nastąpić nieodwracalna destrukcja dzieła sztuki, np. w przypadku  obrazów malowanych na desce przy zbyt niskiej wilgotności względnej pomieszczenia mogą pojawić się pęknięcia drewna, a malatura w miejscu pęknięcia ulegnie zniszczeniu. Przy zbyt dużej wilgotności deformacji może ulec  papier, skóra, a więc zagrożone są grafiki, cenne dokumenty, księgi, fotografie, przy długo utrzymującej się podwyższonej wilgotności na obiektach z metalu może pojawić się korozja…

- Dlatego bardzo nas cieszy, że dzięki założonej w Willi Caro instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnej oraz systemowi nawilżania nie tylko zabytki otrzymają właściwe warunki, ale także odetchną z ulgą wszyscy, którzy korzystają z muzealnej oferty programowej – mówi starsza kustosz Anna Kwiecień, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum w Gliwicach.

- Podniesienie standardów wystawienniczych w pomieszczeniach, w których organizujemy większość  z naszych najważniejszych wystaw czasowych, w znacznej mierze opartych o zabytki pochodzące spoza naszych  zbiorów, było  jednym z celów strategicznych, które stawiałem sobie od początku pracy dla gliwickiego muzeum. Należy bowiem wiedzieć, że zdolność  utrzymania stabilnych parametrów klimatycznych - temperatury i wilgotności -  w salach wystawowych umożliwia podjęcie współpracy z wieloma prestiżowymi instytucjami muzealnymi w kraju i zagranicą.  Wypożyczają one cenne eksponaty tylko wówczas, gdy sprosta się rygorystycznym wymaganiom konserwatorskim. Dlatego jestem przekonany, że zakończona inwestycja, do której przygotowania trwały blisko trzy lata, poszerzy spektrum możliwości organizacyjnych naszego muzeum i ułatwi  podjęcie ambitnych przedsięwzięć programowych. Teraz czas na realizację kolejnego ważnego celu jakim jest budowa magazynu zabytków, na który nasze muzeum czeka od bardzo dawna. Obecnie użytkowany magazyn jest w fatalnym stanie, co napawa nas niepokojem, ale czy zdążymy wznieść nowe lokum dla gliwickich zabytków zanim będzie za późno? Jestem przekonany, że tak i  z pomocą Samorządu Miasta w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat przeniesiemy zbiory w lepsze i bezpieczniejsze miejsce - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY