REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum-Zamek w Łańcucie ponownie otwarte

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2018 14:30
Muzeum-Zamek w Łańcucie ponownie otwarte
fot. Pixabay

W Muzeum-Zamku w Łańcucie od czwartku zostanie otwarty sezon turystyczny. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. drugie piętro zamku, na którym znajdują się pomieszczenia o domowym charakterze, stajnie i wozownię.

REKLAMA

Jak wyjaśniła PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, zakończyła się właśnie dwumiesięczna zimowa przerwa, w czasie której m.in. sprzątano zamek, pastowano podłogi, czyszczono żyrandole, srebra, prano i upinano zasłony. W ubiegłym roku łańcuckie muzeum odwiedziło ponad 440 tys. osób.

W związku z otwarciem sezonu turystycznego od czwartku zostaną udostępnione dla zwiedzających ekspozycje wnętrz na pierwszym i drugim piętrze zamku, a także m.in. stajnia i wozownia, Dział Sztuki Cerkiewnej.

Goście, którzy odwiedzą Muzeum-Zamek w Łańcucie, będą mogli podziwiać m.in. liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów. Garbulińska-Charchut wyjawiła, że najstarsze eksponaty są częścią kolekcji tworzonej jeszcze przez księżną marszałkową Izabelę Lubomirską, a do Łańcuta trafiły w drugiej połowie XVIII w.

Szczególną atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość zobaczenia 2. piętra zamku, które zostało udostępnione po raz pierwszy dopiero w 2017 roku.

Znajdują się tam pomieszczenia o "domowym" charakterze, takie jak np. Salon Pompejański z lat 80. XVIII w., w którym znajdują się malowidła olejne autorstwa Vincenza Brenny, wykonane nie bezpośrednio na ścianie, ale na płótnie; salonik rokokowy, którego ściany pokrywa drewniana boazeria w stylu rokokowym, pochodząca częściowo z XVIII, a częściowo z XIX stulecia; salon kawalerski z oryginalną morą jedwabną na ścianach; pracownia, w której przygotowywano strój dla pani domu i znoszono go schodami, poprzez antresolę do mieszczącej się na 1. piętrze ubieralni.

Łańcucki zamek przeszedł bowiem gruntowny, największy od II wojny światowej, remont, który był możliwy m.in. dzięki wsparciu z funduszy norweskich. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia na 2. piętrze, wcześniej nieudostępniane turystom, a także niektóre wnętrza na 1. piętrze, w tym m.in. sala balowa, galeria rzeźb, paradna klatka schodowa, sala kolumnowa, chiński apartament.

Garbulińska-Charchut podała, że prace konserwatorskie objęły 84 pomieszczenia i dotyczyły całego wystroju od sufitów poprzez ściany, wyłożone cennymi tkaninami i boazeriami, stolarki okiennej oraz drzwiowej, drewnianych podłóg, często dekorowanych różnymi gatunkami drewna. Restaurację przeszło 140 zabytkowych mebli oraz 65 lamp i żyrandoli. Wykonano wymianę instalacji elektrycznej zamontowanej jeszcze za czasów hrabiego Potockiego.

"W trakcie prac dokonano interesujących odkryć. Pod tapetami z przełomu XIX i XX w. odnaleziono np. XVIII-wieczne malowidła Vincenza Brenny. Podczas remontu stropu odkryto XVII-wieczne polichromowane belki" - wyjawiła pracownica muzeum.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY