REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Żołnierzy Wyklętych na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2017 11:27
Muzeum Żołnierzy Wyklętych na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. pixabay.com

To połączenie autentyzmu historycznego miejsca z nowoczesną formą przekazu - mówi o zwycięskim projekcie na ekspozycję powstającego w stolicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Krzysztof Szwagrzyk. Nie chcemy rywalizować z Muzeum Powstania Warszawskiego - dodał.

REKLAMA

Czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie muzeum na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: U podstaw tworzenia tego muzeum nigdy nie była, nawet przez chwilę, chęć rywalizacji z Muzeum Powstania Warszawskiego. To zupełnie inne placówki, które będę o innych historiach opowiadały. Chcieliśmy, żeby powstało i cieszę się, że powstaje wreszcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u, bo takiej placówki w Polsce dotychczas nie było. Czymś absolutnie wyjątkowym jest fakt, że ono powstaje w więzieniu przy Rakowieckiej, w historycznym miejscu, gdzie w latach 1902-1904 zbudowano więzienie carskie. W miejscu gdzie więziono, maltretowano i likwidowano Polaków, na przestrzeni stuletniej, bardzo burzliwej historii Polski dwudziestego wieku. Dzisiaj jesteśmy świadkami ogłoszenia wyników konkursu na przedstawienie projektu edukacyjnego, czyli w jaki sposób o tym miejscu, o jego historii mówić.

Wygrała, naszym zdaniem, koncepcja najbardziej atrakcyjna. Ona gwarantuje nam możliwość opowiedzenia o tragicznej historii tego miejsca, w sposób przystępny dla każdego, jednocześnie w bardzo nowoczesnej, multimedialnej formie. Jestem przekonany, że każdy kto będzie w Warszawie, każdy kto będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego, przyjdzie także na Rakowiecką, do tego miejsca, tak szczególnie związanego z historią Polski.

Autorzy zwycięskiego projektu w konkursie mówili o tym, że zastosowali wiele zaawansowanych technologicznie sposobów na przedstawienie trudnej historii żołnierzy II konspiracji. Czy można zaryzykować tezę, że Muzeum Powstania Warszawskiego wytyczyło wysoki standard, wedle którego tworzą się dzisiaj muzea zajmujące się m.in. najnowszą historią Polski i ogólnie historii, której nie poruszaliśmy często w przestrzeni publicznej?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Istotnie, Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczyło pewien poziom działalności merytorycznej i sposobu prezentacji wystaw. Dotychczas nikt nie robił tego w taki sposób jak MPW. Wierzę, że będziemy mogli sprostać oczekiwaniom społecznym, które wynikają z doświadczeń, polegających na tym, że ekspozycje tej placówki są wciąż chętnie odwiedzane. Jestem przekonany, że ta forma nowoczesnego i multimedialnego przekazu, którą będziemy mogli w niedługim czasie zaprezentować, spotka się z równie pozytywnym zainteresowaniem i odbiorem społecznym.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY