REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie do 2019 r.

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2016 09:23
fot. Fotolia

Oficjalne otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odbędzie się 1 marca 2019 r.

REKLAMA

W przyszłości placówka, w specjalnie zaaranżowanym na cele muzealne historycznym kompleksie budynków, oprócz działalności wystawienniczej realizowała będzie też projekty edukacyjne i wydawnicze, obejmujące historię Polski od II wojny św. do 1989 r.

O tworzeniu ekspozycji muzealnej w dawnym więzieniu na Mokotowie, a także o historii tego miejsca, gdzie od połowy lat 40. oraz w latach 50. XX w. byli przetrzymywani, torturowani i mordowani członkowie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, a następnie osadzani więźniowie polityczni PRL, mówił w piątek w Płocku dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz.

"Nie chcemy skupiać się wyłącznie na działalności komunistycznego resortu bezpieczeństwa, bo jest to w zasadzie praca IPN. Naszym głównym celem jest pokazanie zapomnianej, a często nieznanej historii oporu społecznego i przypomnienie konkretnych osób, dzielnych ludzi, postaci związanych z działalnością niepodległościową" - podkreślił Pawłowicz podczas spotkania w Towarzystwie Naukowym Płockim.

Zaznaczył, że ekspozycje, które znajdą się w poszczególnych budynkach Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, prezentowały będą dzieje oddziałów partyzanckich antykomunistycznego podziemia działających w granicach II RP, a także historię organizacji niepodległościowych z czasów PRL, także NSZZ "Solidarność", "Solidarności Walczącej" czy Federacji Młodzieży Walczącej oraz najważniejsze wydarzenia tego okresu do 1989 r., w tym procesy polityczne i protesty robotnicze, jak choćby z czerwca 1976 r.

"Na pewno chcemy otworzyć muzeum 1 marca 2019 r. Z całą pewnością jednak prace będą trwały jeszcze dużo dłużej. Chcemy przywrócić tam, gdzie jest to możliwe, wygląd budynków dawnego więzienia z lat 40. i 50 XX w. Aranżacja ekspozycji ma jak najwierniej przypominać tamten okres komunistycznego terroru. W jednym z budynków, po dawnej drukarni, stworzymy centrum edukacyjne, z salą kinową, aulą i pracowniami tematycznymi. Planujemy jednocześnie wydawanie biuletynu. Będą też wydawnictwa książkowe, zapewniam, że bardzo ciekawe. Wkrótce ruszy strona internetowa" - zapowiedział Pawłowicz. Dodał, że poprzez tę stronę można będzie zgłosić chęć zwiedzenia aresztu już teraz - przyjmowane będą zgłoszenia grupowe.

Pawłowicz przyznał, iż na potrzeby muzealne przejęto już pawilon śledczy, gdzie znajdują się magazyny powstającej placówki. "Apelujemy o przekazywanie do muzeum wszelkich pamiątek związanych z Żołnierzami Wyklętymi, a także z późniejszą działalnością niepodległościową w czasach PRL, w tym z czasów +Solidarności+. Na pewno pamiątki te będą pokazane, wyeksponowane, a historia ludzi, których one dotyczą, na pewno będzie opowiedziana" - oświadczył Pawłowicz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY