REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na finiszu remont najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2017 09:36
fot. pixabay.com

Remont i badania archeologiczne kościoła św. Benedykta - najmniejszej i jednej z najstarszych świątyń w Krakowie - dobiega końca. W kościele i na przykościelnym cmentarzu odnaleziono kości blisko 100 osób, chowanych tam od XII wieku.

REKLAMA

Od 2014 r. archeolodzy prowadzili badania na zewnątrz i wewnątrz kościoła. Ostatnie prace zakończą się tej jesieni i mają na celu zabezpieczenie fundamentów na zewnątrz kościoła, od strony północnej i zachodniej.

W wyniku badań archeolodzy potwierdzili, że kościół powstał na bazie rotundy, datowanej na pocz. XI w. Jak wyjaśnił PAP archeolog Jacek Czuszkiewicz, kierujący budową mogli pochodzić z zagranicy, ponieważ tego typu formy powstawały wówczas w Czechach, Niemczech, we Włoszech i pełniły funkcje świątyni. Na wierzchu rotundy archeolodzy odkopali ruiny XII/XIII kościoła o prostokątnej podstawie, zbudowanego z piaskowca. Świątynię mogli wznieść benedyktyni.

Dopiero nad rotundą i kościołem, ok. XIV w., powstała obecna świątynia, której budulcem były skały piaskowe i wapienne. Nie potwierdzono obecności domniemanego palatium (główny budynek króla lub biskupa) zachodniego.

Prace archeologów wykazały istnienie przykościelnego cmentarza, gdzie najstarsze kości pochodzą z XII w. W XV w. pochowano tutaj ciała wielu zmarłych na cholerę - wskazywałyby na to ślady wapna w grobach, które miało zabezpieczać przed rozprzestrzenianiem się zarazy.

Również wewnątrz kościoła znaleziono szczątki. "Przypuszczamy, że należały one do ważnych osobistości, bo tylko takie mogły być chowane wewnątrz świątyni. W dawnych czasach panowała wysoka śmiertelność dzieci, dlatego w grobach jest wiele dziecięcych ciał. Można przypuszczać, że ludzie ci raczej dobrze się odżywiali, prawie brak przypadków próchnicy u dzieci" - powiedział Czuszkiewicz i wyjaśnił: "Łącznie odkopano kości należące do blisko 100 osób, żyjących głównie w średniowieczu. Po badaniach antropologicznych pochowano je w całunie w kościele".

Do najciekawszych odkryć należy - wymieniał archeolog - szkielet młodej kobiety (ok. 13-15-letniej) z wyraźnym defektem kręgów szyjnych. Zwłoki odnaleziono pod ołtarzem. "Niestety nie zachowało się żadne wyposażenie grobu, poza glazurowaną cegłą gotycką, na której spoczywała głowa zmarłej, które pozwoliłoby na datowanie znaleziska. Musiała to być jednak ważna persona, skoro została pochowana w tak zaszczytnym miejscu" - ocenił Czuszkiewicz.

Renowacja i badania archeologiczne kościoła św. Benedykta kosztowały ponad 1 mln zł. "Z uwagi na ogromne znaczenie tego obiektu dla kultury narodowej, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa w całości, z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, sfinansował te prace" - poinformował PAP Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. W zakres tego finansowania wszedł również remont dachu świątyni, wykonany w 2013 r.

Z kolei wiceprzewodniczący SKOZK Bogusław Krasnowolski podkreślił, że wzgórze Lasoty, na którym kościół został wzniesiony, jest jednym z najstarszych punktów, z jakich rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo w Krakowie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY