REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na Jasnej Górze trwa wielki remont

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2017 13:27
Na Jasnej Górze trwa wielki remont
fot. pixabay.com

Na Jasnej Górze trwają obszerne prace remontowo-konserwatorskie, które obejmują m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, Salę Papieską i wały jasnogórskie. Prace potrwają do końca roku, ich całkowity koszt wynosi 20 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

REKLAMA

Remont realizowany jest w ramach wielozadaniowego projektu pt. "Narodowe Perły Klasztoru Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego".

Zdaniem rzecznika Jasnej Góry o. Sebastiana Mateckiego, jednym z najważniejszych elementów projektu jest rewitalizacja atrium Kaplicy Matki Bożej, czyli pierwszej, wejściowej części tego pomieszczenia.

"To najnowsza część Kaplicy, powstała na początku XX w. z przylegającego do niej krużganku, celem powiększenia przestrzeni świątyni dla licznie gromadzących się pielgrzymów. Swą surowością pozostawała w pewnej dysharmonii z całością Kaplicy. Wymagała więc uszlachetnienia, uporządkowania, odnowienia" - powiedział paulin.

Przy okazji tych prac odrestaurowana zostanie także znajdująca się tam zabytkowa Droga Krzyżowa.

"Drugim obiektem, bardzo ważnym w życiu sanktuarium, który doczekał się remontu, jest Sala Papieska, wybudowana w końcu lat 70. w południowej części wałów jasnogórskich, na wysokości pierwszych stacji Drogi Krzyżowej. To atrakcyjna i piękna przestrzeń dla kilkuset osób, która służyła spotkaniom pielgrzymkowym, konferencjom, sympozjom i modlitwie. Od kilku lat sala była wyłączona z użytku ze względu na nadmierne zawilgocenie. Klasztor bardzo mocno odczuwał brak tego obiektu" - mówił rzecznik.

Koleje zadanie wykonywane w ramach projektu to renowacja kurtyny wschodniej klasztoru, czyli części wałów od strony ołtarza polowego. Jak tłumaczył o. Matecki, konieczna jest tam wymiana nawierzchni zabezpieczającej przed przeciekaniem wody i zawilgoceniem znajdujących się poniżej pomieszczeń zaplecza Kaplicy Matki Bożej - m.in. zakrystii i sal chóru.

Podczas remontu tej części klasztoru pomocne m.in. w utrzymaniu ciągu komunikacyjnego okazało się olbrzymie podium, które wybudowano na ubiegłoroczną wizytę Ojca Świętego Franciszka. "Podium będzie dalej służyło podczas liturgii przy ołtarzu na tzw. szczycie, tym bardziej, że z powodu prac remontowych dotychczasowe metalowe podium dla kapłanów i gości musiało zostać zdemontowane" - powiedział duchowny.

Ponadto wymieniona zostanie więźba dachowa w Pokojach Królewskich. "Ten piękny budynek w centrum Jasnej Góry, który niegdyś spełniał ważną rolę - miejsce zatrzymania dla dostojnych gości odwiedzających sanktuarium, po kilkudziesięciu latach zostanie zagospodarowany dla potrzeb Kurii Generalnej Zakonu (tam prace klasztor podejmuje we własnym zakresie); natomiast dach budynku zabytkowego jest objęty pracami w ramach projektu" - wskazał zakonnik.

Piątym zadaniem jest wymiana nawierzchni tarasu na Bastionie św. Rocha - z powodu nieszczelności i przedostawania się wody do pomieszczeń muzealnych.

Ostatnią rzeczą w ramach projektu będzie stworzenie "wirtualnego spaceru po Jasnej Górze".

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY