REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na krakowskich Plantach powstaną place zabaw dla dzieci

  • Autor: PAP
  • 18 lut 2016 15:47
fot. Fotolia

"Plantuś" - taką nazwę będzie nosił plac zabaw dla dzieci w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie; jeden z dwóch, jakie jeszcze w tym roku mają powstać na krakowskich Plantach. Do tej pory nie było tam żadnego miejsca dedykowanego dzieciom.

REKLAMA

21-hektarowe Planty, otaczające Stare Miasto, to ogród miejski, z walorów którego chętnie korzystają krakowianie i turyści. W 2014 r. w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy postulowali urządzenie na tym terenie placu zabaw, ale przedstawiony przez nich pomysł został odrzucony ze względu na wymogi konserwatorskie.

W zeszłym roku przed Hotelem Royal na Plantach stanęło kilka drewnianych zwierzątek-zabawek inspirowanych kolekcją Muzeum Etnograficznego. Pomysł spodobał się mieszkańcom. "Wygląd tego miejsca zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski, więc jesteśmy dobrej myśli, że spodoba mu się projekt miejsca do zabaw i rekreacji, który chcemy teraz tam urządzić" - mówił PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) Piotr Kempf.

Zarząd Zieleni Miejskiej chce, by na Plantach powstały dwa place zabaw, oba niestandardowe i zaprojektowane z poszanowaniem charakteru miejsca. "Zależy nam na pogodzeniu dbałości konserwatora o wygląd Plant i to, by nie zatraciły one swojej roli i na tym, by mieszkańcy mieli wreszcie plac zabaw, na który od dawna czekają. To bardzo delikatna sprawa. Nie chciałbym być tą osobą, która wprowadziła na Planty elementy niepożądane, z których krakowianie są niezadowoleni" - mówił Kempf.

Łatwiej będzie z zaaranżowaniem zajmującego ok. 7 arów placu zabaw w ogrodach Muzeum Archeologicznego, bo są one otoczone murem, więc plac będzie nieco ukryty przed wzrokiem spacerujących po Plantach. Jak zapowiedział dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej będzie to plac integracyjny, nie tylko dla osób młodszych i starszych, ale także dla niepełnosprawnych. "Będą w nim akcenty archeologiczne" - mówił dyrektor Muzeum Archeologicznego Jacek Górski. Nazwę "Plantuś" krakowianie wybrali w konkursie zorganizowanym przez ZZM i Muzeum Archeologiczne pod patronatem marszałka województwa w partnerstwie z "Gazetą w Krakowie". Zgłoszono 99 propozycji. Osiem osób zaproponowało "Plantusia" i w czwartek odebrały one nagrody.

Drugi mniejszy, 3-arowy plac zabaw powstanie przy Hotelu Royal. Stanie tam kilka drewnianych urządzeń do ćwiczeń i zabawy. "Z jednej strony będzie to przestrzeń edukacyjna, z drugiej rekreacyjna. Dyskutujemy obecnie nad projektami urządzeń, które mogłyby tam stanąć" - mówił dziennikarzom dyrektor Muzeum Etnograficznego dr Antoni Bartosz. Wśród propozycji są m.in. drewniane domki, do których dzieci będą mogły wejść i obserwować otoczenie przez peryskop oraz wykonane z modrzewia rzeźby - rydze, będące jednocześnie pergolami na rośliny. Całość ma się wtapiać w zieleń Plant.

Jak poinformował w czwartek Piotr Kempf wybrano już zespoły, które przygotują projekty. Na urządzenie obu placów zabaw Zarząd Zieleni Miejskiej zarezerwował 2 mln zł, a powinny one postać w ciągu kilku miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY