REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na ówczesne czasy był nowatorski, dziś wymaga zmian

  • Autor: PAP
  • 24 lut 2014 11:42

Gruntowny remont i modernizację przechodzi budynek Centrum Obsługi Zwiedzających w muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu na Majdanku. Prace wartości 2,5 mln zł mają zakończyć się w sierpniu tego roku.

REKLAMA

Państwowe Muzeum na Majdanku odwiedza rocznie około 100 tys. osób. Założone zostało w listopadzie 1944 r., jako pierwsze na świecie muzeum martyrologiczne dokumentujące wydarzenia związane z II wojną światową. Od początku istnienia muzeum odwiedziło już ponad 10 mln osób.

Dwukondygnacyjny budynek centrum, o powierzchni prawie 850 metrów kwadratowych, powstał w 1972 r. Wzniesiono go na skarpie przy wjeździe na teren byłego obozu. "Na ówczesne czasy był nowatorski, dziś wymaga zmian" - powiedziała rzeczniczka muzeum Agnieszka Kowalczyk.

W wyniku przebudowy zmieni się wewnętrzny układ pomieszczeń. Powstanie przeszklona sala edukacyjna, którą będzie można podzielić na dwa pomieszczenia ruchomą ścianką. Będzie służyła do prowadzenia lekcji muzealnych i warsztatów dla młodzieży. Istniejąca sala kinowa zyska nowy wystrój, będzie poprawiona jej akustyka, zostanie wyposażona w nowe fotele. W holu pozostanie punkt informacyjny i sprzedaży wydawnictw muzeum.

Cały budynek będzie ocieplony, wyposażony w nową wentylację, a w sali edukacyjnej zainstalowana zostanie klimatyzacja. Centrum będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont ma kosztować 2,5 mln zł. Pieniądze na jego sfinansowanie muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku, Konzentrationslager Lublin, istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób z około 30 krajów, którzy przeszli przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY