REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na poznańskiej Wildze powstanie Ogród Otwarty

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 22 mar 2018 11:31
Na poznańskiej Wildze powstanie Ogród Otwarty
fot. www.poznan.pl
Na poznańskiej Wildze powstanie Ogród Otwarty

Dzieci zyskają przestrzeń do zabawy i nauki, a mieszkańcy poznańskiej Wildy miejsce, w którym będą mogli odpocząć wśród zieleni. Wszystko za sprawą Ogrodu Otwartego, który powstaje w sąsiedztwie Przedszkola nr 42, przy ulicy Prądzyńskiego.

REKLAMA

Celem projektu jest połączenie idei ogrodu społecznego i naturalnego miejsca zabaw. Ogródek zostanie zagospodarowany tak, aby lepiej zaspokajał potrzeby społeczności przedszkolnej, a jednocześnie służył mieszkańcom Wildy. Miejsce to ma być otwarte dla dzieci i dorosłych.

- Cieszę się, że możemy spotkać się na Wildzie i być świadkami powstania w naszym mieście innowacyjnego Ogrodu Otwartego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Miejsce to powstało z inicjatywy lokalnej, przy zaangażowaniu społeczności przedszkola, rodziców i Rady Osiedla Wilda. To pokłosie międzynarodowego projektu, które miasto Poznań realizowało wspólnie z Berlinem.

To właśnie w czasie współpracy poznańskich i berlińskich przedszkoli, zrodził się pomysł na miejsce, w którym dzieci mogą uczyć się w sposób aktywny, będące jednocześnie otwarte dla rodziców i innych mieszkańców.

- Zaaranżowanie takiej przestrzeni jest czymś wartym naśladowania. Mam nadzieję, że wildeckie Przedszkole nr 42 stanie się inspiracją dla innych placówek w naszym mieście - mówi Mariusz Wiśniewski.

Ogród przedszkolny ma powierzchnię 3 600 mkw. Na jego terenie rosną starodrzewa (drzewa, których wiek przekroczył 100 lat, o średniej pierścienicy powyżej 50 cm), od ruchu ulicznego oddzielają go kamienice.

- Nasze przedszkole i ogród powstało w 1962 roku. Od tego czasu właściwie nie były odnawiane. Trzeba było zacząć od podstaw - przyznaje Ilona Żurawska, dyrektorka Przedszkola nr 42.

- Mimo ogromnego potencjału, teren był dotąd słabo zagospodarowany. W ramach projektu zadbano o część przedszkolną ogrodu. Dodatkowo, wydzielono fragment o powierzchni ok. 350 mkw., który został udostępniony mieszkańcom w formie Ogrodu Otwartego - tłumaczy Agnieszka Górczewska - zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Dzięki racjonalnemu zagospodarowaniu tego terenu zyskali nie tylko najmłodsi, ale też rodzice, którzy przychodzą po odbiór swoich dzieci i mogą poczekać na nie w miłej scenerii oraz inni mieszkańcy Wildy.

W sezonie zimowym ogród będzie dostępny w godzinach pracy przedszkola, a w sezonie letnim (od poniedziałku do piątku, od maja do września) aż do godz. 20. W weekendy będzie on otwierany na indywidualną prośbę mieszkańców. Projekt ma na razie charakter pilotażowy. W zależności od zainteresowania jego dostępność i sposób funkcjonowania mogą zostać poszerzone.

- Ogród będzie służył dzieciom, które na co dzień pracują w przedszkolu metodą projektu badawczego. Teraz mają miejsce, w którym w bezpiecznych warunkach mogą obserwować, doświadczać i eksperymentować. Będą tam sadzić rośliny, a następnie samodzielnie o nie dbać. Chcemy, aby w ogrodzie powstały też domki dla owadów, kuchnia błotna i kompostownik - wylicza Ilona Żurawska. Jak podkreśla, miejsce to będzie służyć nie tylko przedszkolakom, ale też maluchom z sąsiedniego żłobka i szkoły podstawowej. Skorzystają na tym również dorośli.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY