REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na sklepieniach Bazyliki Mariackiej zawisły pierwsze gwiazdy

  • Autor: PAP
  • 24 cze 2016 10:43
fot. Fotolia

Na sklepieniach gdańskiej Bazyliki Mariackiej zainstalowano pierwszych 21 pozłacanych gwiazd. Symbolizują one darowizny wpłacone na rzecz świątyni. To też przywrócenie sklepieniom kościoła elementów, które ozdabiały je przez wieki.

REKLAMA

Akcję "Pokolenia dla Bazyliki" zainaugurowano na początku czerwca. W jej ramach - wpłacając na rzecz świątyni tysiąc, trzy lub 10 tysięcy zł (w zależności od wielkości gwiazdy), otrzymuje się prawo do umieszczenia na rewersie ozdoby własnej dedykacji.

Jak poinformował proboszcz Bazyliki ks. prałat Ireneusz Bradtke, na zadedykowanie komuś gwiazdy zdecydowało się już 21 fundatorów i w piątek wieczorem w świątyni odbędzie się uroczystość "odsłonięcia" pierwszych symboli.

Zostały już one zamontowane na sklepieniach świątyni, a największa z nich - nosząca nr 1, została ufundowana przez parafian Bazyliki, którzy dedykowali gwiazdę papieżowi Janowi Pawłowi II na pamiątkę spotkania z chorymi i służbą zdrowia, które odbył on w Bazylice 12 czerwca 1987 roku.

Jak powiedział ks. Bradtke, poza tą dedykowaną papieżowi, niemal wszystkie gwiazdy, które znalazły się już na sklepieniu, ufundowały prywatne osoby. "Dedykacje, które pojawiły się na gwiazdach, potwierdzają, że jest takie naturalne pragnienie, aby upamiętnić czy to osobę zmarłą, której wiele się zawdzięcza czy też żyjące osoby, które się bardzo kocha" - powiedział ks. Bradtke dodając, że jedna z gwiazd upamiętnia też 25-lecie święceń biskupich metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

"Wszystkie te gwiazdki nas cieszą. Potwierdzają, że trafna była propozycja, byśmy wszyscy włączyli się w ratowanie Bazyliki, a przy tej okazji pozostawili też trwały znak w postaci gwiazdy" - powiedział ks. Bradtke.

Gwiazdy wykonano z miedzi pokrytej warstwą 14-karatowego złota, na wzór tych, które zdobiły sklepienia świątyni przed 1945 rokiem: w wyniku działań wojennych, kościół został bardzo poważnie zniszczony, a w czasie odbudowy w latach 50. nie odtworzono wielu elementów, w tym ozdób na sklepieniach.

W ramach akcji "Pokolenia dla Bazyliki" przewiduje się umieszczenie na sklepieniach maksymalnie 800 gwiazd (przed wojną było ich około tysiąca, ale dziś nie we wszystkich historycznych miejscach możliwa jest instalacja tych ozdób).

Organizatorem akcji "Pokolenia dla Bazyliki" jest Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Mecenasem kampanii została Kasa Stefczyka, która przeznaczyła środki na rozpropagowanie zbiórki.

Fundusze pozyskane z akcji mają pomóc w renowacji wnętrz kościoła.

Bazylika Mariacka to największy ceglany kościół na świecie. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1343 r. Wznoszono ją etapami przez 159 lat - do 1502 roku. Jej wnętrze liczące ponad 6,7 tys. m kw. powierzchni może pomieścić ok. 20 tys. ludzi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY