REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku

  • Autor: PAP
  • 02 sie 2017 14:15
fot. Fotolia

Zabytkowy XVI-wieczny drewniany katolicki kościół w Gutach w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego został w nocy z wtorku na środę całkowicie zniszczony przez pożar - poinformowały czeskie media.

REKLAMA

Straż pożarną zaalarmowano krótko po północy, ale gdy przybyła ona na miejsce, świątynia była już objęta płomieniami. "Strażacy opanowali ogień w ciągu niecałej godziny, dogaszanie trwało do rana" - napisał w komunikacie prasowym rzecznik straży pożarnej kraju (województwa) morawskośląskiego Petr Kudela. W związku z pożarem nikt nie odniósł obrażeń.

Miejscowy proboszcz, ksiądz Kazimierz Płachta powiedział, że według otrzymanych przez niego od strażaków wstępnych informacji pożar wybuchł zapewne na zewnątrz kościoła. "Gdyby było to wewnątrz, alarm zostałby uruchomiony wcześniej" - zaznaczył.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn pożaru. "Ponieważ jesteśmy na samym początku dochodzenia, nie możemy wykluczyć umyślnego podpalenia, niedbalstwa i rozpatrujemy także wersję usterki technicznej" - oświadczyła policyjna rzeczniczka Lenka Sikorova. W oględzinach pogorzeliska pomoże pies tropiący ślady substancji zapalających.

Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Gutach - wcześniej samodzielnej miejscowości, a obecnie dzielnicy miasta Trzyniec - był najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym na całym Śląsku Cieszyńskim. Powstał w XVI wieku lub nawet wcześniej, o czym świadczyła data 1563 na portalu w jego wnętrzu. Służył pierwotnie luteranom, zanim w XVII wieku został przekazany katolikom, czego następstwem było znaczne wzbogacenie wyposażenia wewnętrznego. W ostatnim czasie niedzielne msze odprawiano w nim każdego tygodnia na zmianę po czesku i po polsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY