REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na starcie renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 16 maj 2017 14:32
fot. pixabay.com

Od czyszczenia gorącą parą rozpoczęła się we wtorek renowacja pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Prace mają się zakończyć do końca czerwca.

REKLAMA

Podczas konserwacji pomnik zostanie oczyszczony z zabrudzeń bez naruszenia patyny, którą jest pokryty. Renowacja obejmie także cokół i znajdujące się na nim figury, które symbolizują Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwo.

"Jeśli okaże się, że czyszczenie gorącą parą to za mało, rozpoczniemy czyszczenie ścierniwem z łupin orzecha arachidowego, ale to komisja konserwatorska razem z rzeczoznawcą ustalą, jakie zabiegi trzeba przeprowadzić przy pomniku" - mówił Maciej Mazur z krakowskiej firmy Renovatorium, która jest liderem konsorcjum prowadzącego prace przy pomniku. Jak podkreślił, dopiero w trakcie prac okaże się, z jakimi wyzwaniami będą musieli się zamierzyć konserwatorzy. "Mamy bardzo mało czasu" - powiedział.

Rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych dr inż. Elżbieta Maria Nosek podkreśliła, że prowadzona obecnie konserwacja ma zupełnie inny charakter niż renowacja z 1998 r., gdyż rzeźby nie są tak zniszczone, jak były niemal 20 lat temu. "Wtedy twarze figur były zasnute ścieżkami korozyjnymi, które deformowały obraz tych rzeźb. Wiele elementów było łączonych nitami, ale zważywszy, że na pomnik ten wchodzi rocznie około 100 tys. osób, zdecydowano wówczas o trwałym połączniu tych elementów. Te dwadzieścia lat nie zaszkodziło bardzo rzeźbom. Teraz trzeba pomnik oczyścić i zabezpieczyć nową warstwą ochronną" - mówiła PAP dr Nosek.

Podczas obecnej konserwacji trzeba będzie naprawić m.in. uszkodzony miecz w dłoniach figury będącej uosobieniem Męstwa oraz struny w lirze Poezji.

Wykonawca zamierza na siatce zasłaniającej rusztowania i pomnik umieścić wizerunek pomnika i planuje akcję czytania poezji. "Chcielibyśmy, żeby w każdy poniedziałek wieczorem, po zakończeniu prac artyści czytali utwory Adama Mickiewicza. Wprawdzie zasłaniamy wieszcza, ale odsłaniamy go w inny sposób" - mówiła Ewa Bartkowiak z warszawskiej firmy Veridian, członka konsorcjum prowadzącego konserwację.

Renowacja pomnika ma kosztować 78,5 tys. zł. Będzie to pierwsza od 1998 r. kompleksowa konserwacja monumentu. Prace mają się zakończyć do końca czerwca, by na początku lipca - gdy w Krakowie odbywać się będzie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udział blisko 2 tys. uczestników z całego świata - wieszcz wyglądał jak nowy.

Pomnik - dłuta Teodora Rygiera - odsłonięto w 1898 roku. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Architektoniczną dekorację wokół pomnika zaprojektował Tadeusz Stryjeński. W 1940 roku pomnik zburzyli Niemcy. Z odnalezionych po wojnie fragmentów zrekonstruowano go w 1955 roku i odsłonięto w 100. rocznicę śmierci poety.

Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów, którzy chętnie umawiają się "pod Adasiem". Na stopniach pomnika uczestnicy Konkursu Szopki Krakowskiej ustawiają swoje dzieła, a co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY