REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na topie modułowe placówki oświatowe

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lip 2017 13:25
Na topie modułowe placówki oświatowe
fot. mat. prasowe

Niemal w każdym zakątku Polski powstał już obiekt zbudowany metodą kontenerowego budownictwa modułowego. Początkowo były to niewielkie budynki. Obecnie coraz częściej wznoszone są duże obiekty składające się aż z kilkudziesięciu kontenerów np. szkoły, przedszkola czy żłobki.

REKLAMA

Do wzrastającej popularności budownictwa modułowego przyczyniają się m.in. samorządy. Władze lokalne dostrzegły bardzo znaczące zalety wynikające ze stosowania tej technologii. Przede wszystkim chodzi o szybkość budowy na własnym lub dzierżawionym terenie, relatywnie niskie koszty, a także skalowalność – możliwość dowolnego zmniejszaniai zwiększania obiektów. Duże znaczenie ma również pełna rekonfigurowalność obiektów, co umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni wewnętrznych.

Technologia modułowa pozwala również na prowadzenie prac budowlanych przez cały rok, bez względu na temperaturę. Na dodatek budynki modułowe są w pełni bezpieczne. Można je szybko zbudować, a następnie zdemontować – w całości lub częściowo – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Co ważne, istnieje możliwość zróżnicowanego finasowania obiektów wznoszonych taką techniką. A jest to szczególnie istotne dla samorządów, które zwykle dysponują ograniczonymi środkami na inwestycje. Z tego powodu wiele szkół i przedszkoli użytkowana jest w ramach leasingu. Jednak na tym nie kończą się możliwości finansowania budownictwa modułowego. Na popularności systematycznie zyskuje wynajem, a także sprzedaż z opcją odkupu.

Modułowe placówki oświatowe w Polsce

Na rozwiązania modułowe na terenie całego kraju zdecydowały się m.in. władze Wrocławia, gdzie w ciągu kilku miesięcy oddano do użytku sześć przedszkoli modułowych. Podobne decyzje podjęły także samorządy Warszawy, Poznania, Szczecina i podwarszawskich Ząbek.

– Co najmniej od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie budownictwem modułowym ze strony samorządów. Lokalne władze w zastosowaniu tej technologii dostrzegły szanse na rozwiązanie problemów powstałych na skutek zbyt małej liczby miejsc w żłobkach przedszkolach czy szkołach – mówi  Jacek Staniszewski, dyrektor generalny Touax.

Coraz większe uznanie dla budownictwa modułowego sprzyja rozwojowi firmy Touax. – Skutecznie wykorzystujemy sprzyjającą koniunkturę, ponieważ nasze  budynki modułowe spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego, izolacji termicznej czy dostępności dla niepełnosprawnych. Podobnie jest z ogrzewaniem, które może pochodzić z centralnego systemu miejskiego, jak i z własnej kotłowni. Między innymi takie rozwiązania zaproponowaliśmy władzom podwarszawskich Ząbek, gdzie w systemie modułowym zbudowaliśmy przedszkole i szkołę podstawową – wyjaśnia Jacek Staniszewski.

Budowa przedszkola czy też szkoły to dla większości samorządów poważne wyzwanie, szczególnie z powodu wysokich kosztów. Kolejny problem stanowi czas niezbędny na przygotowanie i realizację inwestycji. Zazwyczaj potrzeba na to nawet kilku lat, wliczając w to czas niezbędny na przygotowanie projektu, przeprowadzenie procedury przetargowej i samo wybudowanie obiektu. Tymczasem na zbudowanie obiektu w technologii modułowej zazwyczaj wystarczy kilka tygodni. Przy bardziej skomplikowanych projektach czas potrzebny do zakończenia inwestycji wydłuża się do kilku miesięcy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY