REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na wiosnę pierwsze prace przy tzw. Cytadeli Muzeów

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2016 09:17
Na wiosnę pierwsze prace przy tzw. Cytadeli Muzeów
Muzeum Historii Polski, fot. WXCA

Na wiosnę zaplanowano pierwsze prace przy stworzeniu w murze Cytadeli Warszawskiej wjazdu do tzw. Cytadeli Muzeów. W kompleksie, który ma być otwarty w listopadzie 2018 r., będzie m.in. gmach Muzeum Historii Polski i nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

REKLAMA

W poniedziałek na terenie Cytadeli odbyło się spotkanie poświęcone realizacji kompleksu, z udziałem m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury Jarosława Sellina i podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Fałkowskiego.

Fałkowski podkreślił, że dzień spotkania nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie na 15 lutego wyznaczono termin dyslokacji pierwszych jednostek wojskowych stacjonujących w Cytadeli do innych kompleksów. Wojsko ostatecznie ma opuścić ten teren do listopada 2018 r. Dzięki temu, jak zaznaczył, ten obszar ma zostać "zwrócony miastu i obywatelom". "Inwestycje będą tak prowadzone, by można było je, przynajmniej w stopniu pozwalającym na stworzenie pierwszej ekspozycji, otworzyć na rocznicę odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 r." - mówił podsekretarz stanu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury dodał, że współpraca obu resortów przy tej inwestycji jest dowodem, że "potrafimy wyznaczać wspólnie cele" dzięki czemu powstaną dwa muzea "ważne dla polskiej polityki historycznej". W jego ocenie jej prowadzenie musi opierać się zwłaszcza na instytucjach narracyjnych, takich jak Muzeum Historii Polski, które "spróbuje ująć całość doświadczenia historycznego Polaków na przestrzeni tysiąclecia naszej historii".

"Czy Muzeum Wojska Polskiego, które pod względem długości historycznej narracji będzie dokładnie taki sam okres opowiadać. Uprawianie systemowej polityki historycznej jest ważne nie tylko dla Polaków czy naszej młodzieży, ale również dla cudzoziemców. By wizyty w tych placówkach pomagały im w lepszym zrozumieniu fenomenu polskiego losu oraz polskiego wkładu w kulturę i cywilizację europejską" - powiedział Sellin.

Zadowolenie z zapowiedzianej inicjacji prac zmierzających do budowy nowej siedziby jego placówki wyraził dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer. "To dla nas ważne, bo mając 300 tys. eksponatów nie mamy gdzie ich przechowywać i pokazujemy tylko ok. pięciu procent na wystawach. A tak zaprezentujemy przynajmniej 20 proc. i to w nowoczesnej placówce muzealnej, która zachowa jednak tradycyjny przekaz pozwalający +dotknąć+ historii przez poszczególne eksponaty" - mówił.

Jego radość podziela dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. "To istotny moment, bo wreszcie zapadły decyzje dotyczące zagospodarowania zmierzające do powstania naszej siedziby. Obecnie architekci pracują nad przearanżowaniem projektu Muzeum Wojska Polskiego do potrzeb naszej placówki. Myślę, że za miesiąc-półtora będziemy mogli przedstawić koncepcję przede wszystkim rozkładu pomieszczeń" - powiedział Kostro.

Docelowo tzw. Cytadela Muzeów będzie wielkim założeniem forteczno-parkowym. Na jej terenie znajdą się istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowana nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego i gmach Muzeum Historii Polski. Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY