REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Naczelny architekt kraju rozwiązaniem dla Polski?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lut 2016 13:26
Naczelny architekt kraju rozwiązaniem dla Polski?
Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA podczas 4 Design Days

Planowanie miast w Polsce uzależnione bywa od polityki. Jest to komletnie niezrozumiałe dla architektów spoza naszego kraju. Czy naczelny architekt kraju rozwiąże ten problem? - zastanawiała się Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA podczas sesji „The sky is the limit… – miasta przyszłości – wyzwania, wizje, perspektywy” w ramach 4 Design Days.

REKLAMA

Dla architektów np. z krajów skandynawskiej nie jest zrozumiałe to, co dzieje się u nas pod względem planowania miast.

- Planowanie rozwoju miasta w Polsce jest zależne w jakiś sposób od polityki, nastrojów wyborczych, a w końcu od samych wyników wyborów. To nie jest pozytywne zjawisko – podkreślała architekt z WXCA.

Jak najlepiej planować rozwój miast, aby był to proces długofalowy i kontynuowany przez następców? Można wziąć przykład z rozwiązań zaproponowanych przez europejskie państwa zaproponowała Sękulska-Wrońska.

- W Estonii ma zostać powołany naczelny architekt kraju. Taka funkcja sprawdza się z powodzeniem w Holandii. Naczelny architekt wraz ze swoim 25-osobowym zespołem, który opiniuje wszystkie najważniejsze decyzje urbanistyczne, jest organem doradczym króla. Taka metoda pozwala na zachowanie ciągłości strategii rozwoju miast – przekonywała architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY