REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nagrodzony Pritzkerem Balkrishna Doshi buduje dla biedaków

  • Autor: PAP
  • 12 mar 2018 09:38
 Nagrodzony Pritzkerem Balkrishna Doshi buduje dla biedaków
fot. pixabay.com

Balkrishna Doshi, 90-letni indyjski architekt, który w latach 50. współpracował z Le Corbusierem, został laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera, nazywanej Noblem z architektury. Dzięki nagrodzie chce wybudować jeszcze więcej mieszkań dla indyjskich biedaków.

REKLAMA

Doshi obecnie pracuje głównie jako konsultant, a w swoich pracach łączy modernizm z funkcjonalizmem, aby uzyskać - jak sam to nazywa - "holistyczny habitat"; ponad zysk przedkłada życie indyjskich mas biedaków. Słynie ze swego zaangażowania w powstawanie architektury trwałej i bardzo taniej. Jest pierwszym tak wyróżnionym architektem indyjskim.

W czwartek, w dzień po przyznaniu mu nagrody Pritzkera, Doshi obiecał wykorzystać ją do rozszerzenia kampanii budowy przyzwoitych i tanich domów. "Jeśli jako architekt nie jestem w stanie nic zrobić dla mojego narodu i dostarczyć mu tego, czego potrzebuje, wtedy musiałbym nazwać swoją pracę niedokończoną" - powiedział.

Należąca do najwyżej cenionych w dziedzinie architektury na świecie nagroda Pritzkera przyznawana jest od 1979 roku. Jej materialna część to 100 tys. dolarów i medal z nazwą nagrody, na rewersie przypominający trzy najważniejsze wartości i potrzeby dobrej architektury. Jest to triada sformułowana w starożytności przez słynnego teoretyka architektury Witruwiusza dla oceny dobrej budowli: "trwałość, użyteczność i piękno".

Najbardziej znanym dziełem Doshiego jest niskobudżetowe osiedle Aranya pod Indore w stanie Madhja Pradeś z 1983 roku na 60-80 tys. mieszkańców. Składa się ono z wolno stojących domków, od jednoizbowych po całkiem spore dla dużych rodzin. Zróżnicowana architektura nawiązuje do lokalnych tradycji, domy - każdy z własnym podwórkiem - stoją w niewielkich grupach na obszarze 85 ha podzielonym na sześć sektorów wzdłuż głównej osi poprzecinanej diagonalnie wąskimi parkami. Ceny uzależnione są od przeciętnego dochodu rodziny.

Nazywany w Indiach ojcem chrzestnym projektowania, Doshi twierdzi, że dla biednych trzeba uczynić jeszcze więcej. Gospodarka Indii jest w rozkwicie i rośnie zapotrzebowanie na mieszkania w zanieczyszczonych, pełnych smogu miastach. "W Indiach cokolwiek by się zrobiło, zawsze będzie za mało - mówi. - Indie przekształcają się błyskawicznie i musimy bardzo wiele rzeczy zrobić, rzeczy, które będą ekologiczne, trwałe i przywrócą ludziom poczucie sprawczości".

Architekt zwraca uwagę, że mieszkań, szkół i placówek zdrowia brakuje. Dodaje: "Musimy tworzyć dostępność cenową, tworzyć zgodnie z kategoriami miejscowej kultury i tą drogą zmieniać życie ludzi".

Nagrodę, ufundowana przez właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt, przyznaje jury, w którego skład wchodzą nie tylko architekci, lecz także specjaliści biznesu, edukacji i kultury. Jury określiło twórczość Doshiego jako "poetycką i funkcjonalną", zwracając uwagę na jego szacunek dla kultury Wschodu i dążenie do poprawy jakości życia w Indiach.

W reakcji na wiadomość o nagrodzie Doshi powiedział, że jego życiowym celem było "tworzenie warunków dla ludzi, którzy nie posiadają niczego". Same już tylko warunki mieszkaniowe mogą zmienić postrzeganie świata - powiedział, dodając: "życie wtedy się zmienia, ludzi wypełnia nadzieja".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY