REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najcenniejszy zabytek łódzkiej nekropolii odnowiony

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2016 13:46
fot. pixabay.com

Na Cmentarzu Starym w Łodzi zakończono renowację kaplicy wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku dla upamiętnienia jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Juliusza Heinzla.

REKLAMA

Kaplica została wybudowana w latach 1899-1903 w stylu neorenesansowym według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena.

"Zapraszamy do pięknie odrestaurowanej kaplicy Heinzlów; nie jest to jedyny wspaniały obiekt, który ten ród pozostawił po sobie w przestrzeni miejskiej Łodzi - Heinzlom zawdzięczamy m.in. obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piotrkowskiej. Na remont mauzoleum miasto przekazało ponad 850 tys. zł, pozostałe koszty pokryła Archidiecezja Łódzka oraz konserwator zabytków miejski i wojewódzki" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prace konserwatorsko-restauratorskie w mauzoleum Heinzlów prowadzone były od 2005 r. "Przed remontem stan obiektu był opłakany; dach, z którego skradziono blachę, przeciekał i cała kaplica była zalana. Przez sześć lat budynek był zamknięty" - dodał Betlej.

Kaplica została wybudowana w latach 1899-1903 w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena.

Jak podaje w swojej monografii poświęconej Cmentarzowi Staremu Jan Dominikowski, monumentalna kaplica grobowa została zaprojektowana w stylu neorenesansowym. Jest to jedna z ostatnich na terenie Polski budowli grobowych wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, co - zdaniem historyków - świadczy o polonizacji rodziny Hainzlów i jej arystokratycznych aspiracjach.

Kaplica wzniesiona została na planie kwadratu z dobudowaną od strony zachodniej apsydą mieszczącą wnękę ołtarzową i zejścia wachlarzowymi schodami do krypty grobowej. Kopuła kaplicy została umieszczona na tamburze. Jego dekorację stanowi dwanaście prostokątnych okien oddzielanych od siebie naturalnej wielkości płaskorzeźbami aniołów. Szczyt kopuły wieńczy krzyż.

Podczas trwającej ponad 10 lat renowacji zmieniono pokrycie dachu, wykonano odwodnienie okalające budynek, naprawiono elewację wraz z dekoracjami rzeźbiarskimi, a także odnowiono wnętrze kaplicy - w tym m.in. sztukaterie, polichromie, kamienny ołtarz - oraz podziemną kryptę. Ostatnie prace dotyczyły kutego ogrodzenia i odtworzenia latarni oświetlających wejście do budynku.

Cmentarz Stary powstał w 1855 r. W założeniu była to jedna nekropolia chrześcijańska podzielona na trzy części - katolicką, ewangelicką i prawosławną - odzwierciedlające narodowości i wyznania ówczesnej Łodzi. Jest miejscem pochówku prezydentów miasta, lekarzy, nauczycieli, artystów oraz przedstawicieli dawnej burżuazji przemysłowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY