REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najnowszy trend? Biuro dopasowane do potrzeb

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lut 2015 12:55
Najnowszy trend? Biuro dopasowane do potrzeb
Tradycyjne stanowiska pracy odchodzą do przeszłości, fot. Ecophon Saint-Gobain
Najnowszy trend? Biuro dopasowane do potrzeb
Najnowszy trend? Biuro dopasowane do potrzeb
Najnowszy trend? Biuro dopasowane do potrzeb

Na całym świecie, również w Polsce, rozwijają się nowe trendy w aranżacji przestrzeni biurowych. Biura przestają być postrzegane wyłącznie jako przestrzeń potrzebna pracownikowi do wykonywania określonych czynności służbowych.

REKLAMA

Według raportów branży budownictwa biurowego, w Polsce w 2014 roku powstało 600 tys. mkw. powierzchni biurowych. Rozwiązania aranżacyjne nowych wnętrz odzwierciedlają globalne trendy, które rozpowszechniają się również Polsce.

Biura przestają być postrzegane wyłącznie jako przestrzeń potrzebna pracownikowi do wykonywania określonych czynności służbowych – coraz większego znaczenia nabierają indywidualne potrzeby osób zatrudnionych w firmie. Nowoczesna aranżacja przestrzeni biurowej uwzględnia fakt, że w ciągu dnia pracownicy wykonują wiele czynności, których efektywna realizacja wymaga różnych, nieraz wykluczających się warunków. 

Tradycyjne stanowiska pracy odchodzą do przeszłości

Zaobserwowano, że pracownicy spędzają średnio 50 proc. swojego czasu poza biurkiem, a większość zadań które wykonują przy nim, wykonaliby lepiej w innym miejscu. Z tego powodu w nowoczesnej aranżacji biura ogranicza się przestrzeń zajmowaną przez standardowe stanowiska pracy w postaci biurek. Wiele firm decyduje się na system „shared desking”, gdzie biurek jest mniej niż pracowników i nie są one przypisane do konkretnych osób. Biurka są też często węższe i ustawione w mniejszej odległości od siebie.

Sprawna komunikacja: kluczowy element w aranżacji nowoczesnego biura

Nowoczesne biura promują bezpośrednie rozmowy, jako najszybsze i najbardziej efektywne formy komunikacji między pracownikami. Często sprawy omawiane w kilkunastu mailach można sfinalizować pięciominutową rozmową. Dlatego w centralnej części biur, np. wzdłuż stanowisk pracy, umieszcza się kanapy, punkty z ekspresami do kawy – wszystko, co może zachęcić pracowników
do rozmowy w bardziej swobodnej atmosferze.

W stronę Natury

Nowe koncepcje aranżacji zakładają stworzenie w biurach warunków zbliżonych do tych, jakie panują na zewnątrz. Nie bez powodu. Badania wskazują, że umieszczenie roślin w biurze może zwiększyć produktywność pracowników nawet o 15 proc. Dostęp do okna i dziennego światła może przełożyć się na jakość snu oraz wydłużyć czas spania w nocy o średnio 46 minut, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego w biurach A.D 2015 znajduje się coraz więcej zieleni, a wykorzystane oświetlenie jest możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego.

Ciszej i bardziej komfortowo

W nowoczesnym biurze dużą rolę odgrywa także środowisko akustyczne, które wpływa na jakość i komfort pracy. Praca w hałasie rozmów może obniżyć poziom efektywności pracownika nawet o 50 proc., nie wspominając o negatywnym wpływie na jego samopoczucie. To właśnie na hałas najczęściej narzekają pracownicy biur w aranżacji open space, nawet tych znajdujących się w nowoczesnych budynkach biurowych. By ograniczyć propagację hałasu między stanowiskami pracy i poszczególnymi strefami, biura wycisza się przy pomocy sufitów akustycznych i paneli ściennych.

Egalitarnie

Coraz częstszą praktyką staje się również rezygnacja z oddzielnych gabinetów dla kadry menedżerskiej. Praca w jednej przestrzeni ułatwia dostęp do menedżerów, przyspiesza transfer wiedzy i podejmowanie decyzji. Pomaga przełamać bariery związane z hierarchią w firmie.

W dłuższej perspektywie sprzyja to budowaniu głębszego wzajemnego zaufania i usprawnieniu funkcjonowania całej firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY