REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najstarszy polski lunapark zostanie zmodernizowany

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2015 13:16
Najstarszy polski lunapark zostanie zmodernizowany
fot. Fotolia

Po 53 latach jesteśmy świadkami powtórnych narodzin Wesołego Miasteczka w Parku Śląskim dzięki pozyskaniu znamienitego inwestora - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Dodał, że upłynie kilka lat zanim będzie można ostatecznie zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia. Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od 2013 roku.

REKLAMA

Dobiegły końca negocjacje ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s., właścicielem m.in. aquaparku Tatralandia, która ma zainwestować ok. 120 mln zł w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie (Śląskie). We wtorek podpisana została umowa inwestycyjna.

Umowę pomiędzy zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW)- spółki należącej do samorządu województwa śląskiego, a słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s. (TMR) podpisano w Chorzowie. Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od 2013 roku.

Prezes zarządu i dyrektor generalny TMR Bohus Hlavaty powiedział, że Śląskie Wesołe miasteczko i park dają "duże możliwości do rozwoju", potencjałem jest również "historia tego miejsca". - To co jest potrzebne to pieniądze i doświadczenie w działaniu w tym biznesie. Wierzę, że to co udało nam się na Słowacji uda nam się też w Polsce - powiedział Hlavaty.

Prezes Parku Śląskiego Arkadiusz Godlewski poinformował, że w ub. roku lunapark odwiedziło ok. 180 tys. osób, docelowo - po zrealizowaniu inwestycji - projekt zakłada się ok. 1 mln zwiedzających.

- Choć byśmy używali najlepszej farby na świecie, to metryki naszych urządzeń nie jesteśmy w stanie odmłodzić; choć byśmy nie wiem jak skuteczne metody organizacji pracy wdrożyli, to naszych starych urządzeń, infrastruktury, ławeczek nie jesteśmy w stanie zmienić na nowe - zaznaczył Godlewski.

- Mówiąc wprost, po prostu potrzeba środków finansowych, żeby Wesołe Miasteczko odmłodzić. Dzięki kilku latom pracy mamy partnera wspólnie, z którym i dzięki jego doświadczeniu i środkom finansowym będziemy mogli Wesołe Miasteczko zmieniać - dodał.

Słowacka firma Tatry Mountain Resorts została wybrana w trybie prawa zamówień publicznych. Procedurą pozyskiwania inwestora zajmowała się firma doradcza PwC.

Jak poinformował we wtorek słowacki inwestor "TMR ostatecznie doszedł do porozumienia ze spółką WPKiW S.A., właścicielem Śląskiego Wesołego Miasteczka pod Chorzowem w sprawie przystąpienia TMR w charakterze inwestora strategicznego do projektu modernizacji parku".

Na skutek podpisanego we wtorek porozumienia "TMR wstąpi do nowo powołanej w tym celu spółki (SPV), która będzie właścicielem i zarządcą parku rozrywki". - Za 30 mln pln będzie do TMR należało 75 proc. udziałów w SPV oraz zarządzanie, pozostałe 25 proc. w SPV pozostanie własnością spółki sprzedającej WPKiW S.A. - podała słowacka firma.

TMR poinformowała, że "zobowiązuje się zainwestować w projekt modernizacji parku rozrywki 120 mln zł (30 mln euro) w ciągu pięciu lat". "Następnie, po pomyślnej realizacji planu inwestycyjnego, po upływie pięciu lat spółka TMR będzie mogła skorzystać z opcji odkupu pozostałych 25 proc. udziałów od WPKiW" - poinformowano.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY