REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Największe wyzwanie dla urbanistyki? Miasto zrównoważone i dostępne dla wszystkich

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 wrz 2016 11:20
Największe wyzwanie dla urbanistyki? Miasto zrównoważone i dostępne dla wszystkich
fot. pixabay.com

W Polsce mieszka prawie 5 milionów osób z niepełnosprawnością. Bariery architektoniczne mocno utrudniają poruszanie się w przestrzeni publicznej. Niekiedy są nie do pokonania bez pomocy drugiej osoby.

REKLAMA

W Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Miasto Dostępne”. Wzięli w niej udział naukowcy, architekci, deweloperzy oraz osoby z niepełnosprawnością, zainteresowane architekturą i budowaniem miast dostępnych dla wszystkich.

- Niedostępność architektoniczna jest powszechna. Wąskie przejścia, wysokie krawężniki, zbyt mała liczba podjazdów – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne, utrudniające życie osobom poruszającym się wózkach. Ale nie tylko im, bo problem dotyczy również osób starszych, chodzących o kulach, słabowidzących, niewidomych, czy też rodziców z małymi dziećmi w wózkach - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

- Postulat budowy miast zrównoważonych i dostępnych dla wszystkich jest dziś jednym z ważniejszych wyzwań współczesnej urbanistyki. Nie jest to jednak hasło, które można łatwo i szybko wcielić w życie - tłumaczy prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jak dodaje - potrzebne są zmiany w rozmaitych przepisach prawnych, ale  - przede wszystkim - zmiany w sposobie myślenia i działania wszystkich tych, którzy mają związek z kształtowaniem przestrzeni zurbanizowanej. Już na etapie kształtowania polityki miejskiej, strategii rozwoju i tworzenia rozmaitych programów operacyjnych w samorządach, konieczne jest przewidywanie potrzeb rożnych użytkowników przestrzeni i określanie spójnych sposobów ich zaspokojenia. Także przy sporządzaniu planów miejscowych i projektów urbanistycznych w miastach i gminach potrzebne jest myślenie o takim zaplanowaniu przestrzeni publicznych, by wszyscy mogli z nich korzystać. W każdej skali - kończąc na budynkach i elementach wyposażenia wnętrz, jest to wyzwanie o innym charakterze lecz służące jednemu celowi - udostępnianiu miast wszystkim użytkownikom. Niezwykle ważne jest przekazywanie tej wiedzy urbanistom, planistom, samorządowcom, urzędnikom oraz zwiększanie świadomości i wrażliwości wszystkich projektantów.

- Błędy inwestorów pojawiają się już na etapie planowania, wyni­kają z jednej strony z braku wiedzy, ale też z wciąż niedostatecznych re­gulacji prawnych. Nadal odnotowujemy brak zrozumienia dla idei „projek­towania dla wszystkich”, zakładającej też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Bardzo często już na etapie projektowania architekci i inwestorzy traktują dostępność architektoniczną jako zbędną fanaberię, która tylko podnosi koszty realizacji projektu - podkreśla Piotr Pawłowski.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY