REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Narodowe Centrum Kultury Filmowej z nowymi ścieżkami dydaktycznymi i pracownią badawczą

  • Autor: UM Łódź
  • 07 lip 2017 10:33
Narodowe Centrum Kultury Filmowej z nowymi ścieżkami dydaktycznymi i pracownią badawczą
EC1 Łódź, fot. EC1 Łódź - Miasto Kultury

Dwie stałe wystawy: „Materia kina" i „Mechaniczne oko", a także multimedialna pracownia badawcza zostaną udostępnione odwiedzającym EC1 już w 2020 r. Centrum otrzymało właśnie ok. 14 mln zł unijnego dofinansowania.

REKLAMA

- Tworzymy najnowocześniejsze w tej części Europy centrum filmowe, z którego - mam nadzieję - Łódź będzie dumna i które będzie tłumnie odwiedzane - mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF w Łodzi.

Środki, które właśnie pozyskało NCKF przeznaczone zostaną na stworzenie dwóch ścieżek dydaktycznych i multimedialnej pracowni badawczej. Powstaną wystawy poświęcone tworzeniu filmu. - To fascynujący proces składający się z wielu etapów i angażujący setki ludzi, a także zmaganie się z wieloma wyzwaniami - mówi Michał Pabiś-Orzeszyna, kierownik Działu Edukacji Filmowej NCKF. - Naszym zamysłem jest, by zwiedzający wystawę weszli w tryby tworzenia filmu na różnych jego etapach. Na naszych wystawach nie będzie tabliczek z napisami „nie dotykać". Wręcz odwrotnie. Chcemy, by odwiedzający wystawę, byli realizatorami obrazów filmowych, a udział w wędrówce po salach wystawowych skutkował pozyskaniem wiedzy o filmie i jego historii.

Pracownia badawcza przewidziana jest jako przestrzeń wypełniona archiwaliami i filmami. - Jest pomyślana jako miejsce refleksji nad kinematografią - dodaje Michał Pabiś-Orzeszyna.

Projekt „Poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury Filmowej" uzyskał prawie 14 mln zł wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Pieniądze płynące z Brukseli pokryją 75 proc. całkowitego kosztu zadania.

Całe NCKF, to docelowo trzy wystawy stałe i siedem przestrzeni edukacyjnych. Łącznie projekt zamknie się w kwocie 57 mln zł w tym dofinansowanie ok. 40 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY