REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie chcemy żyć wśród smogu – czy deweloperzy spełnią nasze oczekiwania?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lut 2018 16:14
Nie chcemy żyć wśród smogu – czy deweloperzy spełnią nasze oczekiwania?
fot. pixabay

Aż 94 procent Polaków uważa, że zanieczyszczone powietrze jest znaczącym problemem w naszym kraju – wskazuje badanie społeczne „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”. Zauważalna jest tendencja, że przy wyborze własnego M4, coraz częściej sugerujemy się stanem środowiska naturalnego i bliskim otoczeniem natury.

REKLAMA

Atrakcyjność inwestycyjna to szereg czynników, które pozytywnie wpływają na postrzeganie regionu i projektu budowlanego jako zachęcającego finansowo. Zalicza się do nich również stan środowiska przyrodniczego. Rynek nieruchomości opiera się na długoterminowych pożyczkach, co wiąże nabywców z danym adresem na wiele lat. Nic więc dziwnego, że dla coraz szerszej grupy klientów atrakcyjna lokalizacja znaczy przede wszystkim „wolna od smogu”. 

Chcemy mieszkać bez smogu nad głową

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tzw. ekologiczne budynki, które w kompleksowy i nowoczesny sposób radzą sobie ze smogiem oraz sprzyjają zachowaniu zdrowego mikroklimatu wewnątrz. Na rynku trend ten widać m.in. w zmianie cen nieruchomości w latach 2013-2017. Dla przykładu w Sopocie i Gdyni, stężenie pyłów PM2,5 i PM10 jest najniższe, ceny wzrosły aż o 34,40 proc. i 38,10 proc. Najwolniej mieszkania drożeją w Krakowie – jak wynika z raportu REAS, w ciągu 4 lat ceny nieruchomości w stolicy Małopolski zmieniły się tylko o 0,80 proc. Nad rozwiązaniem problemu ze smogiem już pracują naukowcy, architekci i inżynierowie. Od 2015 roku jest organizowany krakowski konkurs „Smogathon” mający na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych w walce z zanieczyszczeniami. Międzynarodowe zespoły badawcze walczą o nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów – 75 proc. jej wartości jest przeznaczane na wdrożenie zwycięskiego rozwiązania w Krakowie.

Jak architekci walczą ze smogiem na świecie?

W Rotterdamie w 2015 roku stanęła wieża antysmogowa, która nie tylko pozbywa się szkodliwych zanieczyszczeń i zamienia je w stylową biżuterię. Technologia oparta na jonizacji przyciąga i przechwytuje cząsteczki o średnicy 2,5 oraz 10 mikrometrów, czyli składowe pyłów PM2,5 i PM10, oczyszczając ponad 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. Każdy z elementów wyprodukowanej biżuterii zawiera pyły z 1000 metrów sześciennych. Z kolei architekci w Mediolanie zaprojektowali osiedle wieżowców mieszkalnych Bosco Verticale, które są w pełni ekologiczne. Na betonowych szkieletach elewacji zasadzono ponad 900 drzew, których liczba równa się 20 000 mkw. lasu. Przykładem trendu „smog eating buildings” jest też szpital im. Manuela Gea Gonzáleza w Mexico City. Starą fasadę zastąpiono tworzywem, które dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym oczyszcza powietrze. Kolejnym wyzwaniem dla architektów i deweloperów jest dbałość o jakość powietrza w środku budynków.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY