REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie ma polskiej szkoły projektowania

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 gru 2014 11:03
Nie ma polskiej szkoły projektowania
dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk sztuki i designu

Czy Polacy mają swój styl projektowania? Czy jest coś takiego jak styl polski lub polska szkoła projektowania? Na te pytania odpowiada dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk sztuki i designu.

REKLAMA

- Nie ma polskiej szkoły projektowania. Na razie nie ma, bo nie dorobiliśmy się zespołu cech pozwalających na zdefiniowanie takiego zjawiska, na możliwość dostrzeżenia wspólnoty wśród obiektów naszej kultury materialnej - mówi dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk sztuki i designu.

- Kiedyś zrobiłam doświadczenie wśród moich studentów i pokazałam im slajdy z projektami – momentalnie wyłapali skąd pochodzą dane projekty – Skandynawia, Włochy, Francja... Rozpoznali różne obiekty – od architektury, przez przedmioty użytkowe, po wzory. Jednak miały one pewien ogólny zespół cech, jakiś wspólny mianownik - opowiada Łuczak-Surówka.

Dlatego też historyk sztuki podkreśla takie słowa jak tożsamość, kontekst, materiał…

Zdaniem dr Krystyny Łuczak Surówki dopiero dziś polscy projektanci zainspirowani rodzimym rzemiosłem, ludowością, pracują na polski styl.

- Chciałabym, by w tym myśleniu o korzeniach nie zapominali o różnorodności. O różnych wzorcach, jak kontekst, jak materiały, jak tradycje... i umieli je wykorzystać w taki sposób, by było w tym bijące dzisiaj tętno. Nawet kiedy czerpiemy z przeszłości to projektujemy z myślą o jutrze. Lekcje historii służą nie tylko znajomości tego, co było, ale przede wszystkim kształtowaniu świadomości. Świadomość to słowo kluczowe dla dziedziny jaką jest projektowanie - mówi Łuczak-Surówka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY