REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji

  • Autor: propertydesign.pl
  • 12 maj 2014 12:26
Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji
Kuba Kasprzak i Paweł Pałkus, właściciele pracowni PIKStudio, fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl
Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji
Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji
Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji

Oprócz pięknych ścian i prostych elementów, wnętrze musi być funkcjonalne i spełnić swoje zadanie - przekonuje Kuba Kasprzak, współwłaściciel PIK Studio. O designie, najnowszych projektach i aranżacji przestrzeni typu biuro google rozmawiamy z Pawłem Pałkusem i Kubą Kasprzakiem z warszawskiej pracowni PIK Studio.

REKLAMA

Na czym polega filozofia projektowania pracowni PIK studio?

Paweł Pałkus: Oprócz naszej filozofii projektowania, wiele zależy od tego, jakie dostaniemy wytyczne od inwestora. Najlepiej nie mieć żadnych barier czy ograniczeń i mieć otwarty umysł.

Kuba Kasprzak: Główną rolę w naszej pracy odgrywają też czas i budżet, którym dysponuje inwestor.

Czy inwestorzy nadal szukają oszczędności?

PP: Nie każdy inwestor szuka oszczędności. Czasami z góry wie, czego chce i budżet go nie ogranicza. W takim przypadku dostajemy szczegółowe wytyczne, w jakim klimacie ma być zaaranżowana przestrzeń, czy ma to być wnętrze współczesne, a może bardziej tradycyjne.

Jakie materiały preferują Panowie projektując wnętrza?

PP: Kamień, drewno i szkło. Cenimy minimalizm. Mamy jednak na uwadze, aby wnętrze nie było ascetyczne i bezbarwne, ale by pojawił się kontrast. W tym celu używamy np. drewna, które ociepla wnętrza.

KK: Oprócz pięknych ścian i prostych elementów, wnętrze musi być funkcjonalne i spełnić swoje zadanie.

PP: Można zaprojektować minimalistyczne, designerskie pomieszczenie, ale po miesiącu przebywania w nim użytkownik tej przestrzeni może poczuć się w nim źle. Trzeba wziąć pod uwagę, że w danym biurze ludzie będą pracować, w apartamencie - mieszkać, a w restauracji - jeść. Nie można myśleć tylko o designie, ale też o funkcji.

A w jakim ostatnim projekcie wnętrz autorstwa PIK Studio, użytkownik poczuje się dobrze?

PP: Skończyliśmy projekt wnętrz tysiącmetrowego biura agencji reklamowej Ars Thanea. Projektowaliśmy pomieszczenia dla pracowników zajmujących się kreatywną reklamą i grafiką komputerową. To nasz ulubiony projekt, choć mieliśmy tu do czynienia z mniejszym budżetem.

Czyli musiało być designersko?

PP: Tak, na szczęście inwestorzy byli otwarci na wszystko. W biurze znalazły się takie elementy jak łóżka wypoczynkowe dla pracowników, przestrzenie zaprojektowane do wspólnego grania w gry, konsole, designerskie lampy w kształcie pająków itp.

KK: To przestrzeń biurowa typu biuro google. Jest tu wszystko. Kiedy pracownik jest zmęczony pracą przy biurku, może położyć się na kanapie z laptopem i pracować w pozycji leżącej.

PP: Zaprojektowaliśmy też niezwykłą salę konferencyjną. Nie jest to tradycyjne pomieszczenie, gdzie pracownicy siedzą przy prostokątnym stole i na niewygodnych krzesłach. Możemy mówić o leżakowaniu w miękkich fotelach. Przebywanie tam staje się przyjemnością.

Czym jeszcze wyróżnia się to wnętrze?

PP: W całym budynku biurowym, który jest nowoczesny, pozostawiliśmy „otwarty sufit” betonowy wszystkie instalacje są widoczne dla oka.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY