REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie tylko pałac Poznańskich do remontu

  • Autor: UM Łódź
  • 30 mar 2018 14:05
Nie tylko pałac Poznańskich do remontu
Remont Pałacu Poznańskich. Będą zmiany w środku i na zewnątrz , fot. z arch. UMŁ

Żeby Łódź rosła, miała pałace wspaniałe i ogrody piękne… Ta parafraza cytatu z "Ziemi obiecanej" Reymonta przystaje znakomicie do trwającej już rewitalizacji pałacu Poznańskiego, a także planowanej modernizacji zabytkowego ogrodu.

REKLAMA

- Do realizowanego programu remontu elewacji naszej architektonicznej perły dołączamy także renowację terenu przypałacowego ogrodu, na który Muzeum Miasta Łodzi udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 100 tys. zł, które wraz z dotacją od miasta pozwolą na przywrócenie mu dawnej urody i kompleksowe dopięcie remontu całego obiektu - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Muzeum pozyskało środki na modernizację ogrodu w konkursie dotacyjnym "Ochrona Zabytków 2018" z MKiDN w wysokości 100 000 zł, a 236258 zł otrzyma dodatkowo z budżetu miasta. Projekt będzie uzupełnieniem i zarazem zwieńczeniem kompleksowego remontu i renowacji pałacu, który zaplanowany jest do końca 2019 roku. Jego celem jest zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowej ogrodu Pałacu Izraela K. Poznańskiego dzisiejszej siedziby MMŁ, a poprzez to przywrócenie go do życia we wszystkich wymiarach: przestrzennym, technicznym, społecznym, kulturowym, estetycznym i środowiskowym.

Jak poinformowała Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, planowane działania obejmą: remont małej architektury, renowację oświetlenia zewnętrznego, odnowienie nawierzchni terenu ogrodu wraz z robotami brukarskimi, pielęgnację i nasadzenia zieleni, drzew i krzewów oraz kwiatów, a także nawodnienie terenu.

Zabytkowy ogród o powierzchni 0,576 ha jest typem ogrodu rezydencji w miastach i stanowi integralną część kompleksu rezydencjonalno-fabrycznego Izraela K. Poznańskiego, z zachowanym pierwotnym charakterem spacerowym przypałacowej części, starodrzewem i różnorodnością biologiczną roślin (60 gatunków). Ogród jest usytuowany pomiędzy korpusem głównym i dwoma skrzydłami pałacu a terenem pofabrycznym (dzisiejszym kompleksem handlowym Manufaktura). Po modernizacji ogród ma być dostępny dla wszystkich w godzinach pracy MMŁ. Zakończenie prac przewidziano na 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY