REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niebanalne archiwum na 12 kilometrów akt

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 sie 2016 09:01
Niebanalne archiwum na 12 kilometrów akt
Archiwum Państwowe (mat.pras.)
Niebanalne archiwum na 12 kilometrów akt

W Białymstoku rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego. W budynku zaprojektowano przestrzeń dla... 12 kilometrów dokumentów. Polepszą się także warunki ich przechowywania i przeglądania.

REKLAMA

Dyrekcja Archiwum Państwowego podpisała z firmą Skanska umowę na realizację kontraktu o wartości blisko 20 mln zł. Projekt budowlany wykonało biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt, zaś koncepcję Arkon Jan Kabac.

12 kilometrów akt
Obecna siedziba archiwum jest w stanie pomieścić 4 kilometry akt. W nowo powstającym budynku zaprojektowano przestrzeń dla 12 kilometrów dokumentów. Oprócz większej ilości miejsca na akta, zwiększy się także komfort ich przeglądania. Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku powstanie przy ul. Mickiewicza. Budynek będzie posiadał ok. 3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Prace budowlane zakończą się w 2018 roku.

- Wykonywany przez nas budynek archiwum składać się będzie z bloku administracyjno-biurowego oraz części magazynowej – mówi Grzegorz Pietrowski, menadżer projektu Skanska.

Przyszła siedziba Archiwum Państwowego będzie mieć ok. 13 metrów wysokości, a jej wnętrze rozplanowano na 3 kondygnacjach. Na pierwszym poziomie, w części frontowej zachodniej budynku, wydzielona zostanie strefa pracowni specjalistycznych, strefa infrastruktury technicznej i teleinformatycznej oraz strefa przyjęcia archiwaliów z możliwością rozładunku od strony drogi wewnętrznej i parkingu. Natomiast kondygnacja 0 zostanie zagospodarowana na strefę publiczną, edukacyjną, ekspozycyjno-konferencyjną , strefę udostępniania i dyrekcję.

W części południowej, na kolejnej kondygnacji wydzielona zostanie strefa administracyjna. W tylnej części wschodniej budynku, na wszystkich trzech poziomach, powstanie strefa magazynów archiwalnych i specjalnych.

Dzięki swojemu niekonwencjonalnemu wyglądowi budynek archiwum z pewnością będzie przyciągał uwagę. Jego zewnętrzne ściany zostały zaprojektowane jako żelbetowe, z betonu architektonicznego eksponowanego we wnętrzu budynku, a od zewnątrz zostaną obłożone płytami kamiennymi na ruszcie stalowym. W części frontowej obiekt zostanie ozdobiony perforowanymi blachami miedzianymi.

- W kształtowaniu dojść do obiektu wykorzystano istniejącą różnicę terenu pomiędzy poziomem działki a ulicą. Poziom strefy wejściowej z częścią publiczną obiektu został wyniesiony powyżej poziomu ulicy Mickiewicza o ok. 2 m, ze schodami terenowymi prowadzącymi do głównego wejścia. W ten sposób wyraźnie zaakcentowane zostało wejście oraz podkreślona ranga obiektu – mówi Grzegorz Pietrowski. - Warte podkreślenia jest także to, że budynek wyposażony zostanie przez nas w najnowocześniejsze instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, w tym w fotowoltaiczną i system zarządzania budynkiem BMS – dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY