Niebawem decyzja ws. bulwarów wiślanychPAP - 29-03-2019 14:47


Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszony konkurs na dzierżawę terenów na bulwarach wiślanych - przekazał PAP rzecznik stołecznego urzędu Kamil Dąbrowa. Charakter tego miejsca zostanie zachowany - zapewnił. Ponadto na bulwarach zainstalowane zostaną kamery i słupki antyterrorystyczne.

Dąbrowa podkreślił w piątek, że warunki konkursu na dzierżawę przestrzeni publicznej na bulwarze Flotylli Wiślanej są wynikiem kompromisu między mieszkańcami Powiśla, dotychczasowymi właścicielami tamtejszych klubokawiarni i miastem Warszawa. Zapewnił, że kulturalno-imprezowy charakter bulwarów zostanie zachowany. "Bulwary pod tym względem się nie zmienią i to ma zagwarantować konkurs" - zadeklarował.

W konkursie, który zostanie ogłoszony na początku tygodnia, znajdzie się m.in. informacja o tym, że nieprzekraczalny poziom dźwięku na bulwarach w dniach, gdy obywają się imprezy, będzie wynosił 90 dB. Ma też zostać zachowany trzyletni okres dzierżawy.

Miasto chce ponadto zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu. Na bulwarach mają zostać zainstalowane nowe kamery monitorujące, a także słupki antyterrorystyczne. Zwiększona zostanie również liczba patroli straży miejskiej i policji. "To bardzo ważne, żeby warszawiacy bawili się tam bezpiecznie i spokojnie" - zaznaczył Dąbrowa.

Zwrócił uwagę, że warszawiacy nie tylko lubią imprezować, ale także ciężko pracować. W związku z tym służby zadbają o to, by wszelkie próby zakłócania ciszy nocnej podlegały karom. "Nie będzie tolerancji dla tych, którzy będą krzyczeli pod oknami w czasie ciszy nocnej" - zapowiedział rzecznik.

Odpowiedział także na wątpliwości dotychczasowych właścicieli mieszczących się tam klubów, których niepokoi późny termin ogłoszenia konkursu. Przypomniał m.in., że ze względu na okres wyborczy, nikt nie był w stanie podjąć zobowiązań wcześniej, bo nie wiadomo było, kto w Warszawie będzie sprawował władzę.

"Prezydent Rafał Trzaskowski mówi jasno: jest miejsce dla klubów z rogatą duszą, jest miejsce dla klubów niepokornych, jest miejsce dla ludzi, którzy lubią intensywną zabawę, ale musi być to uszanowanie prawa; muszą być też miejsca dla tych, którzy chcą się spotkać przed godziną 19, napić się kawy, porozmawiać o książce, o sprawach społecznych" - powiedział Dąbrowa.

W sprawie konkursu we wtorek odbyło się spotkanie w stołecznym Zarządzie Zieleni z udziałem dyrektora zarządu Marka Piwowarskiego oraz dyrektorki-koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy Justyny Glusman, na którym wypowiadali się zarówno mieszkańcy, jak i dotychczasowi właściciele klubokawiarni.

W ubiegłym tygodniu właściciele nadwiślańskich klubów wydali oświadczenie, wyrażając obawę, że nowe zasady regulujące ich działalność uniemożliwią im organizację imprez. Na oświadczenie klubów odpowiedział urząd miasta, który napisał w komunikacie, że prace nad nowymi propozycjami na dzierżawę terenów nad Wisłą nie zostały zakończone.