REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niegospodarność podczas budowy Muzeum II Wojny Światowej. Straty rzędu 90 mln zł

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2016 09:45
fot. pixabay.com

Na 90 mln zł ocenia minister kultury Piotr Gliński straty spowodowane niegospodarnością podczas budowy Muzeum II Wojny Światowej. Wnioski z kontroli przeprowadzonej latem przez resort Gliński przedstawił na środowym posiedzeniu senackiej komisji kultury.

REKLAMA

Tematem środowego posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu była sytuacja dwóch gdańskich placówek muzealnych - Muzeum II Wojny Światowej, której budowa dobiega właśnie końca, oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, utworzonego zarządzeniem ministra kultury w grudniu 2016. Na początku przyszłego roku Gliński podjął decyzję o połączeniu placówek. Zarządzenie to zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Jak mówił Gliński w środę na posiedzeniu komisji, przeprowadzona przez MKiDN latem w Muzeum II Wojny Światowej kontrola wykazała niewłaściwe przygotowanie inwestycji, czego rezultatem były rosnące koszty. Kolizja budowy z kolektorem sanitarnym spowodowała, jak napisano we wnioskach z kontroli, dwuletnie opóźnienie w budowie i wycieki wody przez ściany budynku. Minister zarzucał też dyrekcji MIIWŚ samowolne, dokonane bez zgody ministerstwa, zwiększenie powierzchni budowanego gmachu muzeum z 23 do 26 tys. metrów kw. oraz dokonanie niezgodnych z prawem zakupów na ponad 13 mln zł.

Według Glińskiego niegospodarność kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej kosztowała podatnika 90 mln złotych. "Stwierdzono odpowiedzialność kierownictwa muzeum za zaprojektowanie obiektu wadliwego. Nie ma w dokumentacji żadnego uzasadnienia dla miejsca budowy inwestycji. Zmiany w projekcie dokonywane były bez zatwierdzenia Rady Ministrów, jak i Ministerstwa Kultury. Informacja o tym docierała czasem po kilkunastu miesiącach. Skutkowało to oczywiście wydawaniem pieniędzy publicznych w sposób praktycznie niekontrolowany" - mówił Gliński, dodając, że 448 mln zł, które dotychczas wydano na budowę MIIWŚ, czyni tę inwestycję jedną z najdroższych tego typu w Polsce.

Prof. Machcewicz, dyrektor MIIWŚ przypomniał, że kolejne wielkie Muzeum Historii Polski budowane w Warszawie ma kosztować 490 mln zł, czyli więcej niż Muzeum II Wojny Światowej. W jego ocenie z kosztami takiego właśnie rzędu należy się liczyć przy wznoszeniu tego rodzaju placówek. Przypomniał też, że zakończona w grudniu 2015 r. kontrola przeprowadzona przez NIK na budowie muzeum nie wykazała nieprawidłowości, a wszystkie działania - zwiększenie powierzchni budowanego budynku i zakupy - były konsultowane z MKiDN i zyskiwały akceptację urzędników. W odpowiedzi minister Gliński zakwestionował wiarygodność przeprowadzonej przez NIK kontroli. "Mamy informację, dlaczego w protokole NIK nie było więcej uwag" - powiedział wicepremier, nie dodając jednak żadnych szczegółów.

Na posiedzeniu dyskutowano też o tym, że rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył niedawno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzenie ministra kultury prof. Piotra Glińskiego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY