REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła muszla koncertowa na CKK Jordanki

  • Autor: UM Toruń
  • 07 gru 2015 11:11
fot. Wizualizacja CKK Jordanki

Wnętrza Jordanek wypełnia specjalnie zaprojektowana muszla akustyczna, która spełnia wszelkie wymogi odnośnie rozchodzenia się dźwięku uwzględnione w projekcie. Nowy zespół sal koncertowych w Toruniu zaprojektował hiszpański architekt Fernando Menisa.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Torunia, muszla akustyczna w sali na Jordankach składa się z elementów sufitu, ścian bocznych i ściany tylnej (2-częściowej). Ma ona zapobiegać sytuacji, kiedy większość energii dźwiękowej emitowanej przez orkiestrę zostaje rozproszona w pudle scenicznym.

Niezwykle istotne jest, aby przestrzeń sceny ograniczona muszlą została sprzężona pod względem akustycznym z przestrzenią sali głównej. Wysokość otworu scenicznego i głębokość maksymalna muszli wynosi 8 m, gwarantując przy tych wymiarach wymagane sprzężenie pomiędzy salą a sceną.

Istnieje możliwość stosowania muszli w dwóch wariantach: w pełnym wymiarze lub w wersji zmniejszonej do połowy głębokości. W zależności od potrzeb poszczególne elementy będą magazynowane.

Prace budowlane na Jordankach trwały od kwietnia 2013 r. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).

Galę otwarcia CKK Jordanki zaplanowano na 12 grudnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY