REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 mar 2016 09:24
Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie
Wizualizacja przestrzeni Pawilon Wystawowy, 2016, projekt BudCud, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków
Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie
Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie
Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie
Niezwykła przestrzeń wystawiennicza w Krakowie

W Galerii Bunkier Sztuki otwarty zostanie Pawilon Wystawowy, projektu grupy BudCud. Według założeń, Pawilon ma stać się futurystyczną pracownią, w której będą tworzone nowe formaty pracy.

REKLAMA

Kim jest dziś kurator? Jakim zestawem teoretycznych i praktycznych narzędzi posługuje się w konstruowaniu wystaw i projektów artystycznych? Jakie modele praktyk rozpoznajemy pośród profesjonalistów? Czym jest performatywne kuratorstwo? To zaledwie kilka z wielu szczegółowych zagadnień, które odnoszą się do współczesnej figury kuratora, stając się jednocześnie przyczynkiem do profesjonalizacji badań nad fenomenem produkcji artystycznej widzianej od strony zarządzania projektami. W odpowiedzi na te i inne pytania w Galerii Bunkier Sztuki powstała wielofunkcyjna przestrzeń – Pawilon Wystawowy (PW) – usytuowana pomiędzy głównymi salami ekspozycyjnymi. Jej nazwa bezpośrednio przywołuje tę widniejącą na fasadzie budynku, nadaną Galerii przez architektkę Krystynę Tołłoczko-Różyską w 1965 roku.

Pawilon to nie tylko przestrzeń wystawiennicza. To również miejsce warsztatów, paneli dyskusyjnych, seminariów oraz spotkań otwartych grup czytelniczych poświęconych refleksji nad modelami i strategiami kuratorskimi, historii wystawiennictwa, teorii i praktyce budowania narracji w przestrzeni ekspozycji oraz prawom własności intelektualnej. Pawilon dedykowany jest zarówno profesjonalistom (krytykom sztuki, kuratorom, kulturoznawcom, architektom, edukatorom, projektantom, artystom), jak i studentom rozmaitych kierunków oraz wszystkim zainteresowanym poznawaniem, a także analizą mechanizmów funkcjonowania instytucji, współpracy kuratora, artysty i krytyka sztuki w ujęciu historycznym oraz współczesnym.

Aranżacja Pawilonu autorstwa krakowskiej pracowni BudCud (Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka) zakłada wielofunkcyjność i transformowalność przestrzeni w związku z różnorodnymi aktywnościami, jakim służy. Bezpośrednio pod antresolą znajduje się tablica informacyjna oraz specjalistyczna biblioteka polskich i międzynarodowych wydawnictw poświęconych praktykom kuratorskim. Czytelnię od części wystawienniczej dzieli strefa do pracy z Wi-Fi i miejscami siedzącymi, z których na okoliczność spotkań lub warsztatów może skorzystać większa liczba uczestników.

Utworzenie Pawilonu Wystawowego to również symboliczna kontynuacja ważnych konferencji problematyzujących funkcjonowanie instytucji. Podążając tym historycznym tropem, inwestor i projektanci chcą, by Pawilon stał się futurystyczną pracownią, w której będą tworzone nowe formaty pracy i atmosfera wymiany myśli z pokrewnych dziedzin sztuki i nauki.

W 2016 roku wśród zaproszonych gości Galerii są m.in. Aneta Szyłak, Barbara Steiner, Binna Choi, Alexander Koch i Maria Hlavajova.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY