REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lip 2016 16:08
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
La Cité du Vin
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce
Niezwykłe centrum wina w szklanej otoczce

La Cité du Vin to francuskie muzeum wina. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykła fasada o złotej barwie.

REKLAMA

Dziewięćset paneli ze szkłem Guardian SunGuard Solar Gold 20 o złotej barwie oraz szkło Guardian UltraClea potęguje wrażenie, jakie wywołuje najnowszy obiekt, który powstał na mapie atrakcji kulturalnych Francji.

La Cité du Vin to nowe centrum kulturalne powstałe w Bordeaux, we Francji. Podczas rozmaitych wycieczek, wystaw i spektakularnych prezentacji multimedialnych odwiadzający mogą zapoznać się z historią wina oraz jego wpływem na cywilizację. Taras widokowy na szczycie 55-metrowej wieży zapewnia panoramiczny widok na miasto oraz otaczające go winnice.

Sam budynek został zaprojektowany przez Anouk Legendre oraz Nicolasa Desmazières z biura architektonicznego XTU Architects. Śmiała, łukowata konstrukcja oraz ciekawy kształt inspirowany „duszą” i konsystencją wina – gładką, nienamacalną, zmysłową – sprawiają, że obiekt jest niezwykle charakterystyczny.

XTU Architects postanowili wykorzystać najlepszej jakości, wysokowydajne szkło, ze względu na jego szczególną rolę - odbijanie światła przy jednoczesnym imitowaniu nieprzezroczystej „burzliwości”, charakterystycznej dla win musujących. Architekci wybrali francuską firmę zajmującą się okładzinami – Coveris – by ta dobrała odpowiednie rozwiązania dla tego projektu, zapewniające właściwą widoczność. Firma ta zwróciła się z kolei do Guardian Glass Europa, wiodącego producenta wysokowydajnego szkła architektonicznego. Doświadczenie oraz wsparcie techniczne oferowane przez firmę Guardian okazało się nieocenione.

- Dobór szkła był długim procesem - podsumowała Coveris.

- Kluczową kwestią był wybór właściwych produktów, najlepszych pod względem technicznym i estetycznym. Musieliśmy udowodnić wykonalność wielu aspektów, od wyboru powłoki po zapewnienie, że szkło może być wyginane lub odginane na zewnątrz. Współpraca z firmą Guardian i architektami była bardzo dobra na każdym etapie tego procesu - dodała.

Wybrano dwa rodzaje szkła: Guardian SunGuard Solar Gold 20 oraz Guardian UltraClear. SunGuard Solar Gold 20 to ulubiony rodzaj szkła wielu architektów i projektantów. Jego złota powłoka jest również dostępna na szkle bazowym float Guardian ExtraClear. W porównaniu ze szkłem barwionym w masie jego przewaga jest niezaprzeczalna. Nie tylko zapewnia wysokowydajną kontrolę światła słonecznego, ale także, dzięki wysokiemu współczynnikowi oddawania barw kolory dostrzegalne przy patrzeniu od wewnątrz na zewnątrz budynku są zbliżone do rzeczywistych.

W przypadku głównej wieży budynku wykorzystano szkło, które pozwoliło stworzyć oddzielną powłokę otulającą konstrukcję, o dużych walorach estetycznych. W sumie wykorzystano 900 pojedynczych paneli szklanych; niektóre z nich zostały pokryte sitodrukiem w ponad 20 różnych wzorach. Każdy z paneli jest inny. Maksymalne wymiary to 5,1 m x 1,5 m. Użyto trzech rodzajów paneli: monolitycznego, laminowanego i potrójnie laminowanego. Zastosowane szkło powlekane to SunGuard Solar Gold 20. Wszystkie panele zamontowano za pomocą 4500 mocowań o wysokości od 50 mm do 270 mm. Z uwagi na specyficzną geometrię budynku system mocowań należało zaprogramować z pomocą specjalnego oprogramowania, Szklana elewacja pokrywa 2700 metrów kwadratowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY